| PringAloe a întrebat:

Va salut, un prieten are un calculator vechi respectiv un fijutsu Siemens computers, ii cere parola de la bios, in momentul in care il deschide si ii apare logo-ul de la fujitsu ii cere o parola formata din maxim 8 cifre/cuvinte, el a spus ca habar n-are de nici o parola si ca singura chestie pe care a facut-o inainte sa apara problema asta a fost sa inchida calculatorul direct de la butonul unitatii. Stiti vreo solutie?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

De obicei parola e stocată într-un circuit care uită tot atunci când nu mai are curent, deci se citește manualul plăcii de bază și se face resetarea bios-ului.
E o baterie de 3V care se scoate, se lasă câteva minute ca să se termine curentul, apoi se pune bateria la loc.

https://www.youtube.com/watch?v=nXVaRSalI4k

Sunt cazuri in care nu trebuie scoasă bateria, dacă există buton de reset sau pini care trebuie uniți pentru resetare. Depinde de placa de bază.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru parola de BIOS, trebuie sa reseteze CMOS-ul.
Asta se face cautand un jumper pe placa de baza, langa care scrie CMOS.
DE obicei nu e departe de acea baterie rotunda de tip pastila, folosita la unele ceasuri electronice de tip vechi.

Opresti calculatorul.
Apoi il scoti din priza_!

Scurtcircuitezi cei doi pini ai conectorului cu 2 pini cu o surubelinita cu maner izolat, pentru 7-12 secunde.

Daca conectorul are 3 pini, si 2 sunt conectati cu ajutorul unui "jumper", muti jumperul pe ceilalti doi pini de langa.

Optional, poti scoate si bateria pastila.

Apesi butonul PC-ului de 3-4 ori, la interval de o secunda (asa scos din priza cum e).

Asezi bateria la loc.

Pui si jumperul la loc daca e cazul (daca e un contact cu 3 pozitii si ai avut unde sa muti jumperul)

Pornesti calculatorul in mod normal, sau tinand apasat butonul de pornire pentru circa 10-12 secunde.

Parola de pe BIOS ar trebui sa dispara daca ai facut totul corect, si toate setarile BIOS-ului ar trebui sa fie acum la starea lor initiala, "din fabrica".

Daca e vorba despre parola pe Windows,
urmeaza acesti pasi:

https://www.youtube.com/watch?v=9xuQWGvcVFc

Răspuns utilizator avertizat