| Badea_Adrian_1982 a întrebat:

Vreau sa cumpăr un telefon de pe OLX adus din Ungaria. Ce țeapă as putea sa îmi iau? Și care sunt metodele prin care nu îmi pot luat țeapă.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vorbește la tel cu vânzătorul, din conversație poți "deduce" niște chestii, trimitere cu verificare colet, ramburs,...

| Digikey a răspuns:

Inca se mai sparg magazine.Este sigilat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când cumperi un tel de pe olx la SH e ca la loterie ori e bun ori nu eu am găsit unu ce funcționează perfect de la o fata.
Verifica Wi-Fi ul, semnalul, dacă are pixeli morți pe display sa nu aibe probleme cu încărcarea când îl pui la încărcat cât tine bateria iei o cartela cu net și verifici în cât timp scade câte un procent din baterie dacă scade din 2 în 2 minute chiar și 3 nu prea e ok dar depinde și cât are autonomia bateriei, suna pe cineva sa vezi dacă nu are probleme cum se aude și uitate atent sa vezi dacă nu sacadează sau face blinkuri display-ul. E vorba de noroc poate sa meargă bine când îl testezi și când ajungi acasă sa facă figuri.
Dacă e la secound nu ar trebui sa ai mari așteptări dacă e sigilat nu ar trebui sa îți faci mari probleme numai sa nu fie fake o fi om serios și vinde lucruri bune nu e o regula cu luatul tepei.

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru anonim_4396):

Telefonul este sigilat și este de Europa. Acel om mi-a zis că e luat pe firmă și că nu îmi poate da acte, dar are garanție pe imei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Badea_Adrian_1982):

Dacă ți se va strica nu vei beneficia de... Tu faci ce vrei dar măcar dacă e sigilat vei ști ca funcționează bine dacă se strica nu vei beneficia de garanție fără bon fiscal sau factura dacă nu îl da scump îl poți lua.

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru anonim_4396):

Este vorba de un S10 plus sigilat la 1900 de lei. Mi-a spus că Samsung are garanție de 1 an pe baza de IMEI. Eu mă gândesc doar sa nu îl cumpăr și să se blocheze pe motiv că e furat că nu a mai fost plătit abonamentul. Omul mi-a spus că îl are cumpărat pe firmă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Badea_Adrian_1982):

Și pasarea mălai visa laughing

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru anonim_4396):

Și ce as putea face?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Badea_Adrian_1982):

Dacă nu te întâlnești cu el face to face și sa îl probezi nu cred ca are rost da tu faci cum vrei eu am văzut la 2500 de Ron pe olx la mine în localitate cu factura cu tot dacă ești sceptic mai strânge câteva sute de lei și îți iei de la tine din localitate te întâlnești live cu vânzătorul îl probezi, testezi e altceva. Graba uneori strica treaba.
Cu garanția imei de la Samsung nu ți l va schimba fără bon, factura doar la Apple deci...

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca la Apple ți-l înlocuiește cu garanție imei

| Trollescu a răspuns:

Daca din start te gandesti la teapa atunci nu trebuie sa il cumperi happy