| LaGGeR1990 a întrebat:

Vreau sa imi construiesc un calculator pe piese. Cum imi dau seama daca piesele sunt compatibile intre ele?

4 răspunsuri:
| WhiteTheShowZ a răspuns:

Pai te uiti la detalii->marimea lor si dupa te duci la carcasa si vezi si ea ce marime are...sau consulti un profesionist in asa ceva. funda?

| Shammal a răspuns:

In detaliile placii de baza scrie ce procesor, ram, si carcasa suporta, slot-uri pentru placa video, iar pe fiecare componeta scrie ce anume slot necesita. In rest cred ca sunt sanse mult mai mari sa fie compatibile daca acestea sunt de la aceeasi firma, de ex placa de baza gigabyte, placa video gigabyte. Altfel daca ai posibilitatea sa le iei din acelasi magazin poate ai optiunea sa ti-l asamblezi ei si in acelasi timp sa-l testeze.

| Frank51 a răspuns:

Pai de exemplu, un procesor cu socket 1150 il poti monta doar intr-o placa be baza cu socket 1150. Placa de baza ATX se poate monta doar intr-o carcasa ATX. Memoriile ram ddr3 se pot monta doar in placile de baza care suporta ddr3 si care au locasurile specifice. La placa video deja e diferit, o poti monta la orice placa de baza care are un port PCI-ex16. In rest, sursa, venturi, hdd, iti dai seama foarte usor.

Răspuns utilizator avertizat