| RaduGabriel123 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un laptop SH de pe OLX, vanzatorul ofera livrare cu verificare si as vrea sa il testez inainte, sa vad daca totul functioneaza bine. Ce program as putea sa folosesc care sa imi arate daca totul functioneaza in parametri normali? Sa nu ma trezesc dupa 1-2 zile ca are probleme

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Crezi ca sta curierul sa te astepte pana il testezi tu?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! Curierul sta doar sa-l desfaci si sa-l aprinzi. N-are timp de testat. Totusi de ce ai cumpara de pe OLX de la nea Gheorghe care-ti poate trimite o caramida in loc de laptop? De ce nu iei de la un magazin de second hand si ai si garantie 12 luni?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Livrare cu verificare inseamna ca te uiti in colet ca e un laptop si nu o caramida. Si atat.

| Edmonds2342 a răspuns:

Cum spun și ceilalți, livrarea cu verificare implica doar verificarea conținutului coletului înainte de a plăti, nu și testarea lui.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentrua testa ca lumea un calculator /laptop ai nevoie de o serie de programe serioase, iar durata poate fi chiar si peste 24 ore, in continuu.
De regula, asemenea testari se fac la nivel de service, nici decum in cateva minute cand soseste curierul.
Tu poti doar sa verifici daca laptop-ul nu este spart, are alimentatorul si porneste. Restul verificarilor doar mai tarziu, dupa ce a plecat deja curierul.