| Pap_Sebastian_1995 a întrebat:

Vreau sa imi iau un mini laptop si vreau sa pun pe el windows 8 cati gb de ram imi trebuie ce memorie trebuie sa aiba ce placa video trebuie sa aiba?

multumesc pentru raspunsuri!

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ca sa ruleze decent ai nevoie de un laptop cu procesor de 2.0 ghz minim, 2 gb de ram si o placa de 128 mb.

| relian a răspuns:

Procesorul - 1GHz sau mai mare si sa suporte PAE, NX si SSE2, care habar nu am ce inseamna.
Memoria - 1GB in cazul wind pw 32 de biti si 2GB pentru wind pe 74 bit.
Hardul - peste 20 GB
Video - care sa suporte DirectX9 cu WDDM driver care habar nu am ce inseamna.
Plus de asta ar mai fi unele chestii dar se poate trece peste.Ca sa vezi cum stai intri la Microsoft si acolo iti da pentru fiecare wind in parte ce trebuie sa aiba calc tau sa I se poata instala acel wind.
Daca nu stii ce are calculatorul tau sau nu te pricepi intri l Microsoft si undeva pe pagina ce o sa tio dau scrie UPGRADE ASSISTANT.Tu intri cu calc pe care vrei sa pui wind 8 si dai clik acolo si in 2-3 minute iti vine raspuns daca poti instala pe calc tau wind8.Dar ca idee aia trebuie sa le ai ce am aratat mai sus.Bafta.http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/system-requirements

| relian a răspuns:

Daca iti cumperi un laptop acum sigur I se va putea instala wind 8.Si placa video poate sa aiba si 32 mb ca n-are a face, asta ca vazui ca a spus cineva pe aici ca trebuie sa fie peste 128.Cind ai ceva nelamuriri intri la Microsoft si cauti Windows 8 system requirements.Sau la fel scrii pe google asa si imediat iti da sitele unde sa te uiti.Si asa procedezi pentru orice wind.Video cum am spus important este sa suporte directx ala 9.Am vazut calculatoare cu placa video de 32 MB si au instaalt wind 8.Si de 64 mB si asa mai departe.