| Cristi9025 a întrebat:

Vreau sa imi iau un router de 1GB/s pentru ca am abonament de 1GB/s dar eu nu vreau viteza wireless de 1GB/s vreau doar sa conectez prin fir PC-ul la router si nu bag direct cablul de internet care il trag aia de la digi la PC pentru ca imi trebuie wifi pentru smart tv si nu cred ca trebuie 1gbps wireless ca sa vezi un clip pe Youtube 1080p60. Am gasit un router la care cica are ethernet cableu de 1gbps dar wirelessu de 450mbps. Acel router daca conectez in el cablul catre pc o sa am pe PC 1gbps viteza sau 450mbps?

Răspuns Câştigător
| Matt20028 a răspuns:

Conexiunea ROUTER-PC O sa fie de viteza maxima pe care portul ETHERNET o poate da adica o sa iti mearga maxim 1gb/s. WIFI-ul o sa iti mearga maxim in 450mb/s, dar este sansa sa ai un card wireless ce supoarta mai putin de 450 mb/s. Sper ca ti-am fost de folos!