| alinus005 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un subwoofer. Vreau sa stiu daca pot sa-l pun pe langa doua boxe de 60W, sa-mi explice si mie cineva cum sta treaba exact cu subwooferul. Este okey daca pe langa acele 2 boxe pun acest subwoofer, se leaga la unitate, sau la boxa (input)?
De exemplu acesta : http://www.emag.ro/subwoofer-blaupunkt-250-w-gtb-1200/pd /ETSJKBBBM/

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Depinde de buzunar. Pe segmentul de joasă frecvenţă ( bass ) nu prea ai multe variante :
1 - Foloseşti un amplificator de calitate HIFI ( care să acopere bine şi plaja de frecvenţe joase, dar nu este dedicat )
2 - Foloseşti un amplif auto de bass ( dar trebuie să îi asiguri alimentarea de 14 V )
3 - Foloseşti un amplif pentru chitară bass ( pe intrarea de linie dar acest tip este de obicei tip boxă activă, deci are deja difuzor ).

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai nevoie şi de un amplificator de bass. Nu este boxă activă.

| alinus005 explică (pentru Arthur):

Ceva sfaturi din partea ta?

| alinus005 explică (pentru Arthur):

Arthur mie spune-mi ce pot sa pun acum pe langa 2 boxe Logitech de 60 W. happy

| Arthur a răspuns (pentru alinus005):

Depinde de buzunar. Pe segmentul de joasă frecvenţă ( bass ) nu prea ai multe variante :
1 - Foloseşti un amplificator de calitate HIFI ( care să acopere bine şi plaja de frecvenţe joase, dar nu este dedicat )
2 - Foloseşti un amplif auto de bass ( dar trebuie să îi asiguri alimentarea de 14 V )
3 - Foloseşti un amplif pentru chitară bass ( pe intrarea de linie dar acest tip este de obicei tip boxă activă, deci are deja difuzor ).

| Arthur a răspuns:

Ai o variantă aici : http://www.guitarshop.ro/amplificatoare-chitara-bass_c19.html
şi a doua variantă aici : http://www.magazinuldemuzica.ro/categorii.php?id_categorie=104&pret=0-500
Să nu te mire la staţiile de firmă puterea de 15 W sau 20 W care poate îţi vor părea mici în comparaţie cu datele SF de pe scule de 2 - 3 W reali dar care au afişate sute şi mii de Waţi pe etichetă. Chiar astăzi am văzut nişte căşti pe care scria printre altele 1000 W, totul în regulă doar că " uitaseră " să imprime înainte de W un mic şi neînsemnat m ( adică 1000 mili Waţi ).