| Anchelor a întrebat:

Vreau sa-mi iau Un Pentium G4560, dar la placa video (Gt 1030) Nu stiu daca imi incape in carcasa, si care e toata treaba cu DDR5, DDR4, DDR3?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a putea functiona, toate componentele trebuie sa se potriveasca intre ele.
Sunt doua categorii mari de carcase:
1. - cele facute de firme consacrate mari, proiectate si optimizate la maxima performanta, dar la care se pot schimba foarte putine componente
2. - cele "universale", la care se pot schimba toate componentele

Daca doresti un calculator stabil, cu durabilitate si siguranta mare de functionare, atunci este indicat sa-ti cumperi un calculator din prima categorie (1).
Daca doresti sa-ti construiesti un calculator dupa anumite preferinte speciale de caracteristici, iar mai tarziu sa-i poti aduce imbunatatiri (upgrade) serioase, atunci ai nevoie componente pentru a doua categorie (2).

In continuare ma ocup doar de categoria 2.
La aceste calculatoare, cum am spus, se pot schimba oricare din componete, inclusiv placa de baza si sursa de curent (la categoria 1. acesta nu e posibil).
Placa de baza impune procesoarele, memoriile, dar si restul componentelor calculatorului.
Cand cumperi o placa de baza, trebuie sa citesti cu atentie caracteristicile, limitele superioare de capacitate si performanta. Trebuie sa ai in vedere atat performanta dorita, cat si costul intregului echipament, care pot varia in limite foarte largi.

Ca si la cumpararea unei masini sau unei case, daca nu te pricepi este indicat sa te consulti cu cativa specialisti. Le spui preferintele si suma pe care esti dispus sa dai, iar ei iti vor prezenta diferite variante.

A nu se uita:
TOT ce este la moda se plateste mai scump!
Iar daca au trecut 1-2 ani, poti cumpara acelasi aparat la jumat de pret sau chiar mai putin!