| SorinELoo7 a întrebat:

Vreau sa-mi pun o a doua placuta de memorie RAM. Trebuie sa aiba aceleasi caracteristici (excluzand tipul de memorie pentru ca il stiu) cu cea pe care o am deja in PC? Astept raspuns!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar frecventa trebuie sa fie aceeasi. Daca nu este aceeasi ambele vor lucra la frecventa mai mica. Numai bine!

| SorinELoo7 explică (pentru Ioandelasal):

Am vazut cu ajutorul programului CUP-Z ca frecventa este de 238, 8 sau 238, 9... este cumva frecventa pe care o are placuta RAM?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SorinELoo7):

Uite, citeste aici: http://pctroubleshooting.ro/topic/11272-sfaturi-achizitionare-memorie-ram/, este de la un specialist, eu nu sunt, doar ca mi-am pus aceasta problema si am cautat sfaturi. Numai bine!

| PaulCCraciun a răspuns:

Trebuie sa fie de aceeasi frecventa, daca a 2-a placuta pe vrei sa o montezi e mult mai performanta decat cea pe care o ai deja, cea performanta nu va lucra la 'puterea' maxima. Placuta poate fi de o capacitate mai mare
( 512-1-2 gb) dar frecventa trebuie sa fie aceeasi pentru a lucra corespunzator. Aceasta frecventa ar trebui sa fie scrisa pe o etichea de pe placuta de RAM, vezi ce scrie pe ea si cumpara una corespunzatoare.

| anutza a răspuns:

Conteaza daca e DDR2, DDR 3

| SorinELoo7 explică (pentru anutza):

Nu la asta m-am referit.

| WPP a răspuns:

Salut, este indicat ca ambele placute de memorie sa fie identice pentru a evita blocaje, erori sau chiar blue screen. Nu e necesar ci doar indicat intrucat te poti lovi de cele enumerate mai sus daca folosesti 2 memorii diferite chiar daca sunt de la acelasi producator. Bafta!

| SorinELoo7 explică (pentru WPP):

Dar daca vreau sa o inlocuiesc pe cea care o am cu una de 2Gb de exemplu, trebuie sa fie aceeasi frecventa...

| WPP a răspuns (pentru SorinELoo7):

Da, iar daca specificatiile producatorului iti permit poti sa incerci sa pui ceva chiar mai bun.