| Spoderman a întrebat:

Vreau sa-mi schimb piesele PC-ului, dar vreau sa stiu ceva:pot sa fac combinatii intre piese de la o firma cu unele de la alta? De exemplu sa combin o placa video de la AMD cu un procesor de la Intel.
Specificatiile PC-ului meu:
-procesor: AMD Athlon(tm) X4 760K Quad Core Processor
-video card: ASUS R7 250 Series
-RAM: 4.0 GB
-sistem de operare: Microsoft Windows 7 Ultimate Edition Service Pack 1 (build 7601), 64-bit

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. N-ai sa poti sa pui in viata ta un procesor Intel pe o placa de baza de la AMD. Nu este acelasi socket.
2. O placa video nu conteaza de la ce firma o pui ca au acelasi slot.
3. La AMD conteaza si FSB-ul placii de baza.
In concluzie: daca nu vrei sa schimbi placa de baza trebuia sa spui denumirea ei si modelul pentru a te putea ajuta concret.

| CPAElites a răspuns:

Poti "combina" o placa video AMD cu un procesor Intel si vice versa happy.
La ce placa video te-ai gandit?
Sau ce upgrade vrei sa-i faci?