| steaua12 a întrebat:

Vreau sa pun internet pe un laptop dar trebuie neaparat stick digi mobil sau ce trebuie? Sunt la digi abonat.Ca sa am net pe laptop trebuie neaparat strick sau ce? Va rog sa imi explicati funda+vot

2 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Sunt 3 variante:
1. Ori modem mobil de la RDS ca sa ai internet peste tot pe unde are RDS acoperire 3G.
2. Prin wireless. Asta presupune ca ai un router wireless in care bagi cablul ce il ai acum in calculator si care dupa configurare v-a emite internet prin aer. S-au daca ai vreun vecin binevoitor care sa aiba un astfel de router si care sa-ti permita accesul pe routerul lui.
3. Bagi cablul direct in laptop si creezi o retea pppoe unde adaugi user-ul si parola pe care ti-au dato astia de la rds cand ai incheiat contractul.

| IonutzRzv a răspuns:

Eu am router. Daca nu sti ce este viziteaza saitu' asta ---> http://ro.wikipedia.org/wiki/Ruter pe scurt este un dispozitiv care iti da conexiune si la laptop si la calculator in acelasi timp fara sa mai trebuiasca sa te conectezi de fiecare data. Funda? :o3