| SorinELoo7 a întrebat:

Vreau sa schimb monitorul cu unul wide 16:9 sau 16:10 (recomandati-mi cateva modele) pentru placa video ATI Radeon X1050. Care sunt rezolutiile pe care le suporta aceasta placa video, nativ?

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai tu nu cauti pe Google, vrei sa-ti cautam noi?

| SorinELoo7 explică (pentru K0sti):

Dac as fi fost expert in asa ceva nu va mai intrebam.

| K0sti a răspuns (pentru SorinELoo7):

Pai trebuie sa fii expert ca sa cauti specificatiile placii pe Google? Hai ca asta e culmea!

https://www.google.ro/......tps?/webhp

| halogen001 a răspuns:

Merge orice monitor, nu trebuie sa pui un monitor dupa placa video - trebuie sa cumperi cel mai bun monitor.
Un monitor e mai bun cu cat e mai mare si sa fie Full HD adica rezolutia de 1920 x 1080, iar diagonala de la 21.5" in sus.
Sa aiba conectori VGA si DVI.
Puterea consumata in jur de 15 - 17 W la diagonala de 21, 5" (daca are consum mare - se incalzeste mai tare si tine mai putin)
Luminozitatea in jur de 250 cd/mp
Daca poti lua un monitor cu ecran IPS e mult mai bine - are culori mai bune, unghiuri de vizibilitate mult mai bune.

| SorinELoo7 explică (pentru halogen001):

Imi poti recomnada cateva modlee pana in 500 de lei? Mai degraba as prefera cu ecran VA... De exemplu, acum avand un monitor cu rezolutia maxima de 1280x1024 tot ceea ce vad pe YouTube doar claritatea HD suporta, deoarece daca selectez Full HD imi sacadeaza. Daca as avea un monitor Full HD mai sacadeaza daca as selecta Full HD pe YouTube sau este din cauza configuratiei veche?

| IoanaElena1994 a răspuns:

Http://bit.ly/ZiAOsi
http://bit.ly/1nVBmjv
http://bit.ly/ZiB0rv
Uite aici trei modele foarte bune, toate sunt FULL HD, e posibil sa iti sacadeze chiar daca ai un monitor full hd deoarece nu depinde de monitor, de monitor depinde doar imaginea, cum se misca videoclipul depinde de configuratia pc-ului sau de programele pe care le ai deschise si iti mananca mult din procesor

| SorinELoo7 explică (pentru IoanaElena1994):

Chiar banuiam acest lucru. Acel Benq are mufa DVI diferita de ceea ce am eu la placa video... Oricum se poate conecta direct prin VGA.