| StGaLLa a întrebat:

Vreau sa stiu cum pot folosi un stick de 32gb 3.0 pe post de hard sa instalez un linux dar totodata sa pot instala aplicatii si sa si ramana...

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Simplu.În funcție de distribuția aleasă, în meniul de instalare la instalare avansată(altceva, etc), va fi afișată o funcție de partiționare avansată; Atenție sistemele Linux NU sunt Windows, deci zona de swap va lua valoarea memoriei ram instalate în sistem, și valoarea de „zonă de swap" ca partiție logică atribuită la sfârșitul mediului de stocare, iar cea rădăcină( / ) va fi primară asimilată la început.
Tot acolo va fi afișat un câmp de unde se poate alege mediul de stocare date pe care se va instala sistemul de operare:
/dev/sda, e de regulă mediul de stocare date al calculatorului
/dev/sdb e de regulă ori al doilea mediu de stocare date ori, dacă nu există, e stickul usb.Ia în calcul că după asta calculatorul va buta implicit pe linux, deoarece GRUB-ul va gestiona pornirea sistemului.Nu-i stres se poate rezolva cu aplicații în gen Grub customizer sau edita grub-ul din etc/default/grub.
Desigur, dacă ai un pic de habar
Se selectează de exemplu /dev/sdb se partiționează conform(asta de vrei să meargă sistemul de operare) și dai install.
Dacă ai nelămuriri suplimentare te ajut cu plăcere.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

PS
Se mai poate face o chestie, și instalarea în dual boot va fi mai elegantă, și anume deconectezi mediul de stocare date de la pc, instalezi sistemul linux pe USB; conectezi mediul de stocare date la PC
-din boot loader selectezi USB-ul la boot
-intrii pe linux, scrii în terminal update-grub(comanda depinde de distribuție(ex yum install, sudo, etc), actualizezi grub-ul și apoi butezi de pe ce vrei că va fi afișat grub-ul.