| AntoniSoulesOne a întrebat:

Vreau sa stiu pentru ca tot am cautat dar nu am reusit sa imi dau seama daca urmatoarele componente se potrivesc: Placa video ZOTAC GeForce GT730 2 gb. GDDR5. 64 bit.

Procesor Intel Pentium G4400 3.300 Ghz. skylake 3Mb socket.

Placa de baza gigabyte H81M-S Sochet 1150

Carcasa Segotep boymin mATX Mini Tower.

Vreau sa stiu daca componentele sunt combatibile si daca pot fi montate toate in carcasa.

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

In primul rand procesorul este pe socket 1151 si nu se potriveste pe placa de baza ce are socket 1150.
placa video se potriveste pe orice placa de baza, are procesor si memorie separata.

7 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Pentru acel procesor Intel pentium g4400 se potriveste memorii ram DDR3L si DDR4.
uite aici un link cu placi de baza cu socket 1151 pentru procesorul tau cu DDR4 ( http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/130,955_1151,DDR4/ )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se potrivesc, procesorul nu este compatibil cu placa de baza fiind socluri diferite. Iar placa video este slabuta
Vrei un sistem nou?
Ce buget ai?
La ce il vei folosi?

| AntoniSoulesOne explică (pentru anonim_4396):

Nu conteaza la placa video. Doresc sa am un sistem de rezerva. Nu prea scump. o placa de baza care se potriveste cu ele imi poti spune una?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

De asta te-am intrebat de buget, sursa ai? http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/h110m-pro-d/
Poftim, placa de baza este ddr4, vei avea nevoie de RAM ddr4

| AntoniSoulesOne explică (pentru anonim_4396):

Maxim 800-850 lei. Sursa detin. Si rami am mai multi de la celalalt sistem. Mai vechi(4 luni vechime)

| anonim_4396 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Ramii sunt ddr3 sau 4? Sursa ce producator e si cati W are?

| Claudiu1905 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

M-am gandit si eu la un sistem de rezerva dar nu se poate, costa la fel de scump ca unul bun