| al3exyo a întrebat:

Vreau sa vand un calculator desktop, este cineva care ma poate ajuta sa ii stabilesc valorea lui? cine ma poate ajuta ii pot oferii date cu componentele si tot happy mersi

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Evaluarea mea este undeva între 700-800 ron. Eventual poți cere 850 negociabil.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sune-mi ce configurație ai, dar cât de precis ca să îți pot face o ofertă:
Mă interesează așa:
Placa de bază-model precis(de exemplu ECS Gforce 7050 M-M)
Procesor-model precis
Memorii RAM-Tip și producător
Placă video(dacă are)- Producătorul și modelul
Hard disc-Capacitate și producător
Unitate Optică-Producător și model
Placă audio(dacă are)-Producător
Placă de rețea(dacă are offboard)-Producător și chipsetul
Alte copmpomnente pe PCi(dacă are)-Producător și model.
Succes

| al3exyo explică (pentru DeyCj):

CPU Type DualCore Intel Core 2 Duo E8200, 2666 MHz (8 x 333)
Motherboard Name Asus P5K Pro (2 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
System Memory 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
DIMM1: Kingmax KLDD48F-B8KB5 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
DIMM3: Kingmax KLDD48F-B8KB5 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
Video Adapter NVIDIA GeForce 8800 GT (256 MB)
3D Accelerator nVIDIA GeForce 8800 GT
Monitor Samsung LCD SyncMaster 2033SW/MagicSyncMaster CX2033SW (Digital) [20" LCD] (H9XS203657)
Network Adapter Marvell Yukon 88E8056 PCI-E Gigabit Ethernet Controller
Network Adapter Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
Floppy Drive Floppy disk drive
Disk Drive ST3500418AS ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)
Optical Drive DTSOFT Virtual CdRom Device LG
Optical Drive HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55N ATA Device (DVD+R9:10x, DVD-R9:10x, DVD+RW:20x/8x, DVD-RW:20x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
SMART Hard Disks Status OK
Keyboard Logitech HID-Compliant Keyboard
Keyboard Standard PS/2 Keyboard
Mouse Microsoft PS/2 Mouse
sursa ATX model ky 600ATX
cooler interior in carcasa
+ un system audio 2.1 Altec Lansing
sistemul e foarte bun si folosit foarte putin dar din cauza ca am 3 laptopuri vreau sa il vand si sa iau un pret rezonabil pe el, daca mai este nevoie de vreo info in plus va rog. mersi!

| taken a răspuns (pentru al3exyo):

Carcasa=50 lei
placa de baza=50 lei
procesor=150 lei
placa video=150 lei
memorie RAM=50 lei
hard disk=100 lei
DVD RW= 50 lei
sursa=50 lei
Total=650 lei fara monitor si ce mai ai tu.
Eu asa cred.

| al3exyo explică (pentru DeyCj):

Cu tot cu monitor si boxe?

| DeyCj a răspuns (pentru al3exyo):

Da.Prețurile la sisteme o dată vândute second scad la jumătate de nu mai bine din valoarea lor inițială.

| DeyCj a răspuns (pentru al3exyo):

Evaluarea mea este undeva între 700-800 ron. Eventual poți cere 850 negociabil.

| pozeanimate a răspuns:

Poate te mai ajuta cineva
dar eu iti dau un sfat, posibil il vei incerca
fiecare piesa cauta pe net si costul ei ca nou
si scade in jumate fiecare pret, aduna la un loc si scoti pretul final
pe urma deja targuiesti,+-
1.procesor
2.placa de baza
3.placa video daca o ai
4.sursa
5.ram
6.unitatea
7.tastatura+maouse
8.daca mai ai ceva la fel faci

parca nu am scapat nimic