| Silvestorm a întrebat:

Vreau si eu un program pentru optimizarea pc-ul! Dar sa fie gratis 100 %!

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Omului probabil ii merge pc-ul incet, iar tu ii dai link de download pentru un program de optimizare de pe download.com? :))

No offense, dar cel mai util lucru pe care l-ai putea face e sa ai tot ce tine de software la zi, updatat si optimizat, nimic mai mult.
Un windows 7 cel putin, drivere descarcate de pe site-ul oficial pentru toate componentele hardware si retea, un program/antivirus cu baza de date la zi (recomand malwarebytes), browserul updatat (mozilla firefox, google chrome, chromium, waterfox) eventual cu un ad-blocker (ultimate / ublock / adblock plus)... si cam atat.
Eventual daca vrei special pentru gaming poti folosi un booster. Recomand MSI Afterburner:
https://www.msi.com/page/afterburner
Daca ai placa video (si eventual si procesor) de la AMD, meniul din Radeon Settings e cam la fel de complex ca la MSI Afterburner sau alt booster OFICIAL al producatorilor mari.

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

TuneUp Utilities. Unul din cele mai bune. Gratis 100% pentru 14 zile happy.

| Silvestorm explică (pentru cristi202):

Un link ceva? ca oriunde as descarca imi descarca altceva!

| cristi202 a răspuns (pentru Silvestorm):

Http://download.cnet.com/TuneUp-Utilities-2014/3000-18512_4-10206416.html. E un link sigur
Poate sa iti descarce altceva pentru ca intii iti descarca o aplicatie a site-ului care dupa ce ai descarcat-o, rulind-o, iti descarca programul, sunt site-uri destule care fac asa, nu descarci direct programul, si in cazul linkului pe care ti l-am dat e la fel.

| cristi202 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

PC-ul poate ii merge incet, dar nu si viteza de download. Internetul nu conteaza prea mult de viteza calculatorului. Eu i-am dat ceva serios, chiar daca poate fi si cum spui tu. Mai bine stau mai mult la download, decat sa iau ceva cu virusi.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru cristi202):

Nu despre viteza de download vorbesc.
Cei ce fac site-uri de tipul asta (cnet, softonic, soft32, oceaofgames, etc.) cu suport download pentru programe arhi-cunoscute iti dau un installer/setup modificat in care iti baga si programe aditionale (gen mcafee, bari pentru browser, etc.), nu mai zic de acele "PUP"-uri (Potentially Unwanted Program) care sunt fie adware fie vreun backdoor agent.
Daca exista versiune oficiala pe net, de ce sa folosesti un site alternativ? :P

Pana si exemplul tau e de la AVG, si au si site oficial:
https://www.avg.com/en-us/tuneup-utilities

| Silvestorm explică (pentru TheRealFantasy):

Multumesc mult! De exemplu daca vreau sa reinstalez windowsul si nu am un stick la indemana ca sa il bootez e vreo problema daca reinstalez windowsul asa direct? Am facut-o odata si mi s-a suprapus windows-ul dar dupa l-am sters! Daca poti sa imi explici cum sta treaba!

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Silvestorm):

Reinstalarea windows-ului presupune formatarea (curatarea totala) a partitiei in care ai instalat windows-ul (de obicei C: ) si sa instalezi un alt windows pe hard dintr-o sursa externa (stick, cd/dvd) sau daca nu ai la indemana poti folosi un program ajutator (PLoP Boot Manager, Visual BCD Editor, XOSL, etc.) dar tot trebuie sa ai o versiune de windows si iti recomand sa iei una ne-corupta, eventual cu un crack ca sa nu dai banii pe licenta.

| Silvestorm explică (pentru TheRealFantasy):

Mersi mult!

| Silvestorm explică (pentru TheRealFantasy):

Am reinstalat windowsul si l-am pus pe 64 bit! Si inainte aveam windowsul pe32 bit si nu imi citea toti cei 5 GB ram imi folosea 3 GB (3 GB usable). Asa ca l-am reinstalat dar tot aceeasi problema, tot 3 GB sunt utilizati. Vreau sa imi foloseasca toti cei 5 Gb ram! Ajuta-ma te rog! M-am documentat si ar trebui sa citeasca toti cei 5 gb la windowsul pe 64 bit!

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Silvestorm):

Ok.
5 gb ram, dar mai exact cum sunt organizati?
Doua placi de 2 gb si una de 1 gb?
In orice caz, daca ai mai multe placi de memorie, calculatorul tau poate nu vede una din placi cauza principala fiind necompatibilitatea cu placa de baza.
Fie ai o placa de baza care nu suporta mai mult de 3 gb ram, fie ai o placa ram pe care nu o vede placa ta de baza, daca nu e compatibila.
Cauta modelul placii tale de baza pe net si descarca manualul de pe un site, nu prea conteaza daca e oficial sau nu cat timp e format pdf si nu il iei de pe un site gunoi.
Modelul placii de baza il gasesti fie in dxdiag, fie cu o aplicatie gen cpu-z ( https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html ).
Verifica si daca e pusa corect in slot.
Altceva nu stiu ce ar putea fi.

| Silvestorm explică (pentru TheRealFantasy):

Aha! Multumesc esti cel mai tare!

| Silvestorm explică (pentru TheRealFantasy):

Dar de exemplu cum ar trebui sa fie asezate in slot? Am numai 3 spatii pentru ram! in Un ram de 1 gb si inca 2 placute a cate 2 gb ram! Cum ar trebui sa le asez? Daca poti sa ma ajuti mai mult da-mi skipe sau ceva ca sa putem vorbi! Ca am mare nevoie de ajutor!

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Silvestorm):

Asezate in sensul de atasate in slot, stii ca au niste levere albe care fixeaza ramii, daca nu stau in slot atunci nu sunt compatibili ramii.

Eu nu am skype dar cu ce ai mai avea nevoie de ajutor? :d

| Silvestorm explică (pentru TheRealFantasy):

Pai sa imi mai explici! Poate ma ajuti sa rezolv aceasta problema!

| TheRealFantasy a răspuns (pentru cristi202):

Omului probabil ii merge pc-ul incet, iar tu ii dai link de download pentru un program de optimizare de pe download.com? :))

No offense, dar cel mai util lucru pe care l-ai putea face e sa ai tot ce tine de software la zi, updatat si optimizat, nimic mai mult.
Un windows 7 cel putin, drivere descarcate de pe site-ul oficial pentru toate componentele hardware si retea, un program/antivirus cu baza de date la zi (recomand malwarebytes), browserul updatat (mozilla firefox, google chrome, chromium, waterfox) eventual cu un ad-blocker (ultimate / ublock / adblock plus)... si cam atat.
Eventual daca vrei special pentru gaming poti folosi un booster. Recomand MSI Afterburner:
https://www.msi.com/page/afterburner
Daca ai placa video (si eventual si procesor) de la AMD, meniul din Radeon Settings e cam la fel de complex ca la MSI Afterburner sau alt booster OFICIAL al producatorilor mari.

| Vlad082004 a răspuns:

Toate sunt gratis dacă ști de unde sa le ieirolling on the floor