| RM94 a întrebat:

Windows 7 32bit sau 64bit? Care este mai bun, mai rapid si cum se comporta fiecare la jocuri? Cateva detalii despre aceste 2 tipuri de windowsuri si sfaturi.

10 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Presupun ca ai mai putin de 3G RAM(peste trei iti trebuie 64).Nu o sa vezi nici o diferenta dar 32 e mai stabil(daca ai multe programe).

| Stex99 a răspuns:

Depinde de tipul procesorului si de marimea memorie RAM pe care le detine calculatorul tau:
-pentru calculatoare cu procesoare slabe si memorie RAM mica este recomandat sa folosesti pe 32bit
- iar pentru calculatoare cu procesoare bune si peste 4 GB de RAM se recomanda 64bit

| Bobytza97 a răspuns:

Salut. 32bit este foarte bun. 64bit la fel. ideea este ca cel pe 64bit iti poate ingreuna calculatorul sau laptop-ul in functie de placa de baza si placa video. pe 64bit ai grafica mai buna si jocurile merg foarte bine dar merg foarte bine si au grafica excelenta si pe 32bit. eu iti recomand 32bit pentru a nu avea nici un fel de dificultate indiferent de placa de baza sau placa video.

| Valy03 a răspuns:

Eu am pe 64 bit, 4 gb ram si un procesor Intel pentium 2, 7 dual core. Se misca excelent la mine. Merge si gta iv la setari maxime happy

| RM94 explică (pentru KillaNoFilla):

Am un procesor Pentium 4 3GHz; 2MB; 800 MT/s; x12-15 si 1GB RAM. Pe placa de baza actuala vreau sa pun maximul pe care il suporta:
- un procesor dual core Core 2 Duo E8500 3.16GHz; 6MB; FSB 1333MHz; 9, 5x
- 4GB RAM; 667MHZ; dual channel
Cand o sa pun 4GB RAM o sa mearga cu 32 corect?

| KillaNoFilla a răspuns (pentru RM94):

NOP

| K0sti a răspuns (pentru RM94):

O sa mearga, dar nu o sa-ti vada toata memoria! De la 4 GB in sus se pune pe 64 de biti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat RAM ai. Windows-ul pe 32 de biti vede maxim 4gb de ram, iar cel pe 64 vede pana la 32gb ram(sau 64, oricum nu-ti trebuie asa mult). Lasa comentariile alora care zic ca depinde de procesor, orice procesor vechi de 8 ani are suport pe 64 de biti.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

In primul rand amandoua sunt bune dar cum poti pune asa intrebari? 1 nu exista windows mai rapid sau mai putin doar componente mai bune sau mai slabe
2 32 si 64 biti este o unitate de masura ce ne spune ca acel widows este facut pentru acel tip de pc daca ai piese de 32 biti cum sa mearga mai bine pe 64? si de unde ei driverele daca aia care au facut piesele le-au facut pentru o anumita frecventa sa ii zic asa?

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru Stex99):

Este total gresit ce zici. nu memoria ram sau procesorul mare iti permite sa ai 64 biti sau 34
64 sau 32 aia arata ca pc ala este facut sa mearga bine pe 32 sau 64 atata tot
daca rami si procesorul zici ca sunt asa importante zi-mi si mie ce piesa da voie sa ai dd2 dd3 dd5? sau placa video procesorul sa fie pe o anumita frecventa? nu mai scrieti prosti daca nu stiti