| TheSCHEPSIS a întrebat:

Ziceti-mi si mie cel mai bun procesor care se potriveste la placa asta de baza.

http://www.emag.ro/......ES4H2BBBM/

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Bolinski a răspuns:

Ai primit deja un raspuns cu modelele care merg pe acea placă și, ca proprietar de AMD, trebuie sa-ti recomand, dacă chiar vrei putere, moedele AMD de la 800 lei în sus. Te vei opri la un maxim de 1200 lei dacă nu mă înșel.

Personal, am un AMD Phenom II X4 955 de vreo 3 ani. A costat 450 lei și avea specificații identice cu un Intel i5 760 de 750 lei, dar nu e la fel. Consider că nu este suficient de bine optimizat și s-a văzut clar în testele și randările dintre prietenul meu cu i5 și mine că diferența de preț își spune cuvântul. Nu este un procesor rău, pentru mine, care nu îl supun la multe, dar nu funcționează la potențialul specificațiilor.

Ce vei cumpăra sub 700-800 lei de la AMD cred că suferă de aceeași problemă fiind în mare, reciclare sub sigla de AM3, dar noile modele scoase special pentru AM3 si respectiv cele peste 800 lei par să funcționeze cum trebuie.

P.S. Nu uita să cumperi din seria respectivă a unui procesor, modelul cu cea mai mică frecvență din moment ce nu are rost să dai 50-100 lei în plus pe 0, 2-0, 6 Ghz pe care îi poți avea cu overclock.

| TheSCHEPSIS explică (pentru Bolinski):

Ok multumesc de raspuns o sa tin cont de asta. Stiam procesoarele pe care le suporta dar voiam sa il stiu pe cel mai bun. Din pacate nu pot sa iti dau funda nu stiu de ce. Oricum, multumesc inca odata

2 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Acestea sunt procesoarele suportate de aceasta placa:
AMD Athlon X2
AMD Athlon 64 X2
AMD Athlon 64
AMD Sempron X2
AMD Sempron
AMD Phenom II X6
AMD Phenom II X4 Quad Core
AMD Phenom II X3 Triple Core
AMD Athlon II X4 Quad Core
AMD Athlon II X3
AMD Athlon II X2
AMD Phenom X4 Quad Core
AMD Phenom X3 Triple Core

Acuma alegi tu dintre acestea pe care alegi.

Succes