| Star19 a întrebat:

Am achiziționat un iPhone 11 acum 2 luni nou și capacitatea bateriei era 100% dar acum a scăzut la 98%.
Uneori ma jucam in timp ce era la încărcat.
Sa fie asta cauza?

9 răspunsuri:
| Andrei24R a răspuns:

Posibil. Normal telefonul trebuie pus la încărcat intre 15-20% si lăsat până e full fără să stai pe el, asa ai putea sa lungesti viata bateriei. Dar se poate si sa fi scazut din cauza timpului, pentru ca bănuiesc că oricum in timp tot scade

| Frank51 a răspuns (pentru Andrei24R):

Dacă ai inceput cu faza de la 20%, puteai să spui și că nu-i ok să fie încărcat peste 85%.

| cfrtobias a răspuns (pentru Frank51):

E o prostie asta happy daca fac cum ati zice voi as incarca zi de zi, pana la 100% 2 zile sau 1 zi si jumate

| Ineys a răspuns:

De unde stii tu ca a scazut la 98%? Ca asa iti zice un cine stie ce soft de pe AppStore sau cum au ei? Alea sunt minciuni. Nu ai cum sa determini durata de viata a bateriei printr-un simplu soft. Am avut un telefon pe care l-am folosit 4 ani si imi arata 100% da el se descarca in 2 ore.

| Star19 explică:

Dacă intru la setări baterie acolo acolo îmi arată "stare sănătate baterie " și după scrie capacitate maxima baterie 98% și am și opțiunea de "încărcare optimizată baterie " care îmi trimite mereu notificare când baterie a ajuns la 20% descărcare și când sa încărcat deja 80%
Asta înseamnă ca nu e ok sa scadă bateria sub 20% sau sa fie încărcată mai mult de 80%
Câteodată in Timp ce ma jucam se încălzea poate și din cauza asta

| Star19 explică:

Înțeleg ca in timp scade capacitatea bateriei doar ca e ciudat deja doar după 2 luni sa scadă la 98% de asta îmi pun și semn de întrebare care ar fi motivul și sa evit de acum

| Frank51 a răspuns (pentru Star19):

Ți se pare mult 2% in 2 luni? Nimeni nu ține un telefon mai mult de 3 ani, tehnologia avansează și inevitabil ești nevoit să îl schimbi.

| SoCristian18 a răspuns:

Salut, este normal sa scada bateria, dar este irelevant acel procentaj, fiind pur informativ.

| Star19 explică:

Pentru cine nu știa unde pot vedea capacitatea bateriei am pus poza la profil