| Xxboom a întrebat:

Am un iPhone se achiziționat acum un an,problema la el este ca se descarcă foarte repede, la capacitatea de uzura a bateriei scrie 89%, am un prieten care are un iPhone 6 si la capacitatea de la baterie scrie 81% si se descarcă mult mai greu,ce soluție aveți in afara de a schimba bateria, nu cred ca este ceva din baterie

3 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Daca mai are garantie (si ar trebui sa aiba) du-te cu el la garantie

explicatia pentru restul e ca poate tu ai un iPhone mai nou de 6 (nu ai scris) si al tau consuma mai mult, sau valoarea aia e pusa la plezneala si nu reflecta realitatea
realitatea se poate determina cu app de gen Antutu tester, care are un test de baterie care streseaza telefonul si masoara cu ce viteza se descarca bateria si iti da o valoare... REALA!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS alte solutii in afara de schimbarea bateriei sunt:
baterie externa = alt device de carat dupa tine si cablu, care trebuie sa stea infipt si poate sa se rupa
husa cu baterie = nu stiu cat de usor gasesti... mai ales la iPhonez, la care considerentul e ca Apple nu face decat hardware de calitate asa ca nu apar probleme de genul asta, moment in care un producator de huse cu baterie s-ar putea sa nu aiba vanzare!

| TheTom7 a răspuns:

Asta este o problema intalnita des la iphone pe langa multe altele, nu stiu de ce va cumparati astfel de telefoane, in realitate nu fac nici macar jumate din pretul cerut pe ele.
Ma rog, daca nu l-ai scapat pe jos sau nu i-ai facut altceva este clar vina bateriei. Poate fi si din cauza frigului, o alta problema specifica iphone. Daca a inceput sa o faca de odata nu este de vina bateria si cel mai bine mergi la un service sau la cineva care se pricepe, dar poate fi si din cauza temperaturii.