| emaopris a întrebat:

Dacă afara fulgera si eu ascult muzica de pe telefon la căști in casa, este riscant, se poate intampla ceva?

9 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Nu.

| Ben9648 a răspuns:

Nu dar sa scoti wi fiul din priza

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Dacă ai paratrasnet la casa nu ai de ce sa iti faci griji, si oricum ar fi astea sunt doar superstitii. State-am odată la tara si era o furtună cu fulgere foarte mari, ma si jucam pe calculator, tv ul pornit, toate nebuniile, si nu s-a intamplat nimic. E adevarat ca daca stai in camp deschis si folosesti telefonul intr o furtună de fulgere, atunci riști să te trasneasca in camp deschis e altceva

| Catrice a răspuns:

Dacă nu ai telefonul în priza și nu se oprește curentul (cum e pe aici), nu e nimic.

| de_Mic_Smecher_1999 a răspuns:

Bunã, avãnd in vedere faptul ca fulgerul este o descarcare electrica telefonul tau care se afla deschis in continuã rulare sansele sa fie una dintre tintele fulgerului sunt mari
Eu zic sa nu te risti.

| Frank51 a răspuns:

Evident. Curentul electric trece prin perete(gros de 20cm), trece prin aer pentru ca are o superputere(atunci cand doreste poate folosii elemente care nu conduc electricitatea), apoi se propaga in telefon, ca deh, este metal si asta ii place lui, apoi ajunge in tine, ca doar asta a fost si scopul lui final...

| emaopris explică (pentru Frank51):

Sunt foarte multe persoane care zic ca nu este adevarat. Deci nu cred

| Frank51 a răspuns (pentru emaopris):

Ai foarte mare grija, curentul electric nu glumeste. O data s-a jucat cu frica cuiva toata viata, pana cand persoana respectiva a murit din cauza unor boli psihice provocate de frica.

| RAY a răspuns:

Fulgerul e lumina care o vezi, e doar lumina atat, traznetul este energia care loveste, daca ar trasni langa tine te ar afecta indiferent de ceea ce ai face, daca ai fi pe camp acel telefon ar atrage traznetul dar in casa nu prea, desi nu, sansele sunt mici