| Anonimul0012 a întrebat:

Am o intrebare legata de telefonul meu. Mi-am spart ecranul si as vrea sa il schimb in viitorul apropiat. Am gasit un service si sunt 2 oferte: una care imi pune un ecran normal si una care imi pune ecran+lcd. Imi puteti spune care e diferenta si daca merita sa dau mai multi bani si pentru lcd?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Ecranul telefonului este format din 3 straturi:
- placa de afisare LCD
- placa senzor de atingere
- geamul ecranului
Unii stiu sa schimbe doar geamul spart, altii schimba totul, in bloc (clientul plateste tot happy ).
Evident, daca ei iti pot schimba doar geamul ecranului, atunci te va costa mai putin.

Sfatul meu este insa, sa mai pui inca cativa zeci de lei, sa-ti puna si o folie de protectie BUNA de sticla, pentru a proteja mai mult ecranul.
Iar telefonul trebuie folosit cu o husa cu coperta (preferabil cu inchidere magnetica), care protejeaza si in caz de cadere de la 2-3m inaltime.

| Anonimul0012 explică (pentru Bula):

Ideea ii ca a picat si telefonul avea folie, a picat intr-un colt de asfalt si a spart folia si a crapat si telefonul.

| Bula a răspuns (pentru Anonimul0012):

Ghinion... fara echipament (husa) de protectie...