| NowForYou000 a întrebat:

Am o mare problema cu contul de Facebook. Am activat metoda de securitate prin sms. De fiecare data ma intrat, imi cereau sa introduc codul din sms pe care il primeam pe telefon. Am pierdut acel telefon cu tot cu cartela si acum nu ma mai pot conecta. Problema e ca vreau neaparat se inchid contul, sa-l dezactivez. Dar cum pot face asta daca eu nu mai pot intra?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să îți faci un alt cont și ți-l raportezi singur, optezi pentru una din variantele de acolo, până reușești. Altă soluție nu știu să existe...

Răspuns utilizator avertizat
| floresdemayo a răspuns (pentru ramon2473):

Foarte simplu și corect, i-am spus. Mă mir că ești surprins. Ceea ce i-ai spus tu, e fix același lucru. Când apasă pe cele trei puncte de care-i spui, oare ce scrie dedesubtul lor? Nu scrie "Raportează"?
Și atunci, de ce mă întrebi "Ce să raporteze?". Ce scrie acolo! Are câteva opțiuni, să își aleagă varianta dorită.
Cert e că fără un alt cont, nu își poate raporta contul vechi! Ei vezi, tot la "a raporta" se ajunge, oricum ai numi tu această procedură. Să spunem că alege să-l raporteze pentru "cont fake" (altfel, nici nu i-l închide). Ori, poate 'spune că cineva i-a furat identitatea. Ori poate opta pentru varianta "inchide cont".
Celui raportat i se va suspenda contul temporar, până la verificarea identității. Și dacă el nu va trimite niciodată dovada identității sale, copie după actul de identitate, FB i-l va suspenda definitiv, după un anumit timp. Exact așa se procedează! Eu nu am spus nicăieri să raporteze poze care, să zicem, ar încălca regulamentul. În acest caz, i-ar dispărea doar poza, nu și contul.

| drogh a răspuns:

Tu nu poţi să mai faci nimic, doar să trimiţi un mesaj celor de la FB https://www.facebook.com/help/?ref=pf în care să le explici problema şi poate ţi-l vor închide ei.
Sau. ar mai fi varianta să dai raport contului tău de Facebook de pe altul.

| sweetys a răspuns:

Trimiti o poza cu buletinul la cei de la Facebook. Trebuie sa se vada poza, numele si data nasterii, atata. Si eu am patit la fel doar ca am vrut sa imi recuperez contul. In doua ore s-a rezolvat problema. Nu mai stiu unde am intrat dar era ceva cu recuperare cont. Nu imi trimiteau parola prin sms si dupa ce bagam contul si parola de la cont aparea casuta in care sa bag codul din sms si apareau si retrimite parola si o chestoe gen alte probleme si am intrat acolo.

| NowForYou000 explică (pentru sweetys):

Dar esti sigur ca merge daca trimit o poza cu buletinul? Am mai vrut sa fac asta, dar nu eram sigur daca va merge si am zis de ce sa dau datele aiurea.

| sweetys a răspuns (pentru NowForYou000):

Eu asa mi.am recuperat cotul.

| OAly a răspuns:

Daca contul e pe numele tau si nu pe un nume fals, scrie celor de la Facebook despre problema ta! Iti vor cere sa te identifici si sa le trimiti copie de pe actul de identitate. Iti vor trimite informatii despre cum poti sa te loghezi.

| NowForYou000 explică (pentru OAly):

Am doar prenumele de 2 ori, crezi ca va merge?

| OAly a răspuns (pentru NowForYou000):

DA

Răspuns utilizator avertizat
| NowForYou000 explică (pentru ramon2473):

Si dupa cat timp se dezactiveaza automat? Nu am mai intrat pe cont de 5 luni.

Răspuns utilizator avertizat