| Smackdown a întrebat:

Am schimbat bateria telefonului Samsung Galexy Gio. Mai trebuie formatata?

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, la telefoanele mai noi "se spune" că bateria NU ar trebui formatată - dar, părerile sunt "împărţite"...

Eu zic că ar fi mai BINE s-o formatezi.

Bateria se lasă până se descarcă COMPLET şi abia APOI se încarcă iar, altfel se defectează repede şi TREBUIE schimbată!

Cel mai bine ar fi să FORMATEZI bateria astfel :

După descărcarea completă ( când telefonul se închide singur ) se încarcă bateria de 3 ori câte 12 ore.

Bine-nţeles, a 2-a ( şi a 3-a ) încărcare se face DUPĂ descărcarea COMPLETĂ.

Îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Apoi, telefonul se pune la încărcat DOAR când bateria este 0 % şi se închide SINGUR!

Toate cele bune.

| MTL a răspuns (pentru bursuc001):

Si mie mi-ai zis asta! la toti care bun intrebari legat de baterie ai dat copy/paste de undeva si scrii aici.

| bursuc001 a răspuns (pentru MTL):

Bună!

Spre ştiinţa ta, NU am dat copy & paste : e compoziţie PROPRIE!

Cred că şi eu am dreptul să-mi spun punctul de vedere, nu crezi?

LOGIC că ţi-am răspuns acelaşi lucru, din moment ce întrebai acelaşi lucru ( ca acest user )!

O seară frumoasă.

| MTL a răspuns (pentru bursuc001):

Tu nu stiai ca la bateriile lion nu se formateaza? Tu mi-ai zis aceiasi prostie si iti dadusesam funda din greseala...
Eu mi-am lasat telefonul pana mi-a aparut,, baterie incarcata,, si l-am scos din priza! Deci vezi ca nu prea raspunzi bine. Puteai sa spui ca la bateriile lion nu se formateaza.

| bursuc001 a răspuns (pentru MTL):

Dacă te deranjează, poţi "să-ţi iei funda înapoi", oricum AM destule :))

Ştiu mai multe chestii decât crezi tu - dacă vrei să mai "înveţi" câte ceva, vezi discuţia pe care am avut-o cu @Azµre la linkul :
http://www.tpu.ro/......rima-data/

Majoritatea celor care întreabă nici nu precizează modelul de baterie sau de telefon, oricum, dacă o ţi mai mult la încărcat NU are nimic deoarece se "decuplează automat" în momentul în care e complet încărcată...

Şi, NU am înţeles o chestie : tu ţi-ai făcut un "scop" în viaţă din a mă critica pe mine?

Că, după câte văd, NU i-ai răspuns acestui user!

Aşa cum am precizat şi mai sus : părerile sunt "împărţite"...

Aşa că, mai bine caută-ţi altă ocupaţie!

Toate cele bune.

| MTL a răspuns (pentru bursuc001):

Pai da. Eu ti-am zis ca celor care nu precizeza modelul de baterie poti sa ii spui ca la lion nu se formateaza si + Am un Sony Ericsson care i s-a umflat bateria din cauza ca dupa ce il incarcam il lasam noaptea la incarcat..habar nu am de ce s-a umflat

| bursuc001 a răspuns (pentru MTL):

Bateria de la acel Sony NU s-a "umflat" din cauză că l-ai ţinut mai mult la încărcat!
Nu ştiu cine ţi-a putut spune o astfel de tâmpenie.

| introduaicinumele a răspuns:

Nu prea cred ca trebuie. eventual descarca-l complet dupa care incarca-l complet. oricum, majoritatea telefoanelor noi blocheaza curentul sa nu mai intre in baterie daca este deja incarcata full, asa ca nu prea cred ca se merita sa-l ti 12 ore la incarcat. ma rog, fa asa ca sa te asiguri ca-i totul in regula si descarca-l dupa care tine-l o noapte la incarcatwinking

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Daca bateria este noua, da, ar trebui sa o formatezi.
Banuiesc ca stii cum se face deja.

| MaxKiller911 a răspuns:

Eu stiam ca la telefoanele acestea mai noi ( mai mult la cele cu android) cum e acesta nu mai e nevoie ca bateria sa trebuiasca formatata...dar totusi, pentru linistea ta, formateaz-o

| gmxromania78 a răspuns:

Da, formateaz-o pentru orice eventualitate!

| Cristinoi_Alin_1997 a răspuns:

Daca asa ai facut si cand ai cumparat telu eu zic sa o formatezi si de data asta