| maphiotul a întrebat:

Salut.
Pot plati cumva cu telefonul la POS daca nu am NFC?
Mersi.

12 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Nu poți, ai nevoie de nfc sa plătești.
Însă poți plăti cu cardul fizic, care sigur sta in portofel big grin

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Presupui greșit că,, stă in portofel"
Deci nu se poate prin bletooth de exemplu?

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

*bluetooth

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu,Pos funcționează când pui cardul sau activezi nfc-ul, in rest, cam nașpa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Maxim prin transfer bancar din online/mobile banking, daca poti aranja asta cu comerciantul.

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu google pay pot? Fara nfc

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Cu google pay, poți.

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Pot,dar cum pot?
Cum se face? si atunci nu e nevoie de nfc?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hyperion7):

Poate ce? Nu a zis unde vrea sa faca plata. Du-te tu si plateste cu Google Pay in Kaufland...

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Din cate vad, recftic.
Fără NFC nu poți plăti cu telefonul, indiferent de ce metoda folosești.
E musai NFC, altfel spus, daca nu ai cardul fizic, nu poți plăti.

| Mihay2023 a răspuns:

Eu din ce stiu, daca telefonul nu are functia NFC, care este o componenta electronica in telefon si face legatura cu POS cand aporpii de e;, nu poti plati cu nici un fel de aplicatie.