| goremic95 a întrebat:

Am un Nokia 6230i il aprind cu ori ce cartela imi apare Phone Restricted imi cere restriction code am bagat mai multe coduri nu merg am scos SIM-U si am bagat cod de decodare acela cu pw+... tot asa am incercat mai multe nu merge nimic spuneti-mi ce sa fac va rog

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai intrat pe site-ul indicat de mine şi ai urmat "paşii de acolo"?

"Daca telefonul vostru se incadreaza in aceasta lista, trebuie doar sa urmati urmatorii pasi:

1. Aflati IMEI-ul telefonului: ori tastand *#06# ori uitandu-va pe stickerul de sub baterie

2. Scoateti cartela SIM din telefon

3. Intrati AICI si completati campurile ( IMEI, Phone model - modelul telefonului dvs, tara - tara pe care este codat si provider - firma de telefonie pe care este codat >)

4. Dupa ce ati completat campurile, click pe GENERATE si va vor aparea o serie de coduri

5. Aprindeti telefonul, ar trebui sa va afiseze INSERT SIM CARD. Aici veti introduce codurile generate ( pentru p apasati * de 3 ori, pentru + apasati * de 2 ori iar pentru w apasati * de 4 ori. # se obtine apasand #). Introduceti mai intai codul cu numarul 1, apoi, daca nu merge, codul cu numarul 7. In majoritatea cazurilor ar trebui sa mearga doar cu primul

PS: La 5 coduri introduse eronat, telefonul va mai putea fi decodat doar in service! Asa ca fiti atenti cand introduceti codurile si asigurati-va ca nu au fost folosite inainte coduri gresite" - SURSA : http://nokia-tuning.blogspot.ro/

De acolo ai intrat pe site-ul http://www.unlockitfree.com/unlocknok4.php şi ai obţinut codul de decodare?
Apoi ai introdus codurile aşa cum se explica pe site şi tot nu merge?

Dacă ai introdus ( în TOTAL, inclusiv la încercările tale anterioare acestei postări ) mai mult de 5 coduri, atunci NU-l mai poţi decoda decât în Service ( vezi explicaţiile de la linkul anterior )!

Şi bănuiesc că ai introdus peste 5 coduri...

Deci, NU ai ce face altceva decât să-l DUCI în Service!

O zi frumoasă.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest telefon este codat pe o reţea externă ( din străinătate ) şi trebuie DECODAT după IMEI!

Degeaba ai introdus coduri gen "pw+...", acelea sunt MasterCod şi se folosesc atunci când ai uitat codul de siguranţă.

Pentru acest model de telefon poţi încerca o decodare GRATUITĂ pe site-ul :
http://nokia-tuning.blogspot.ro/

Toate cele bune.

| goremic95 explică (pentru bursuc001):

Acest lucru care imi spui tu l-am incercat si am facut si cum ai zis si tot nu merge cand am cartela introdusa imi cere restriction code nu merge nimic alt cv ce imi recoanzi crying

| bursuc001 a răspuns (pentru goremic95):

Ai intrat pe site-ul indicat de mine şi ai urmat "paşii de acolo"?

"Daca telefonul vostru se incadreaza in aceasta lista, trebuie doar sa urmati urmatorii pasi:

1. Aflati IMEI-ul telefonului: ori tastand *#06# ori uitandu-va pe stickerul de sub baterie

2. Scoateti cartela SIM din telefon

3. Intrati AICI si completati campurile ( IMEI, Phone model - modelul telefonului dvs, tara - tara pe care este codat si provider - firma de telefonie pe care este codat >)

4. Dupa ce ati completat campurile, click pe GENERATE si va vor aparea o serie de coduri

5. Aprindeti telefonul, ar trebui sa va afiseze INSERT SIM CARD. Aici veti introduce codurile generate ( pentru p apasati * de 3 ori, pentru + apasati * de 2 ori iar pentru w apasati * de 4 ori. # se obtine apasand #). Introduceti mai intai codul cu numarul 1, apoi, daca nu merge, codul cu numarul 7. In majoritatea cazurilor ar trebui sa mearga doar cu primul

PS: La 5 coduri introduse eronat, telefonul va mai putea fi decodat doar in service! Asa ca fiti atenti cand introduceti codurile si asigurati-va ca nu au fost folosite inainte coduri gresite" - SURSA : http://nokia-tuning.blogspot.ro/

De acolo ai intrat pe site-ul http://www.unlockitfree.com/unlocknok4.php şi ai obţinut codul de decodare?
Apoi ai introdus codurile aşa cum se explica pe site şi tot nu merge?

Dacă ai introdus ( în TOTAL, inclusiv la încercările tale anterioare acestei postări ) mai mult de 5 coduri, atunci NU-l mai poţi decoda decât în Service ( vezi explicaţiile de la linkul anterior )!

Şi bănuiesc că ai introdus peste 5 coduri...

Deci, NU ai ce face altceva decât să-l DUCI în Service!

O zi frumoasă.

| Predator30 a răspuns:

Cel mai simplu il duci la un Service pentru ca daca o sa tot inceri asa coduri care nici macar nu ai auzit de ele niciodata o sa iti strici softu acum ii treaba ta eu iti zic sa te duci la un service autorizat ...succes