| anonim_4396 a întrebat:

Am un smartphone cu sistem Android (9.0), are 4gb ram, si o memorie interna de 64gb. Problema este ca intr-o perioada de cateva zile, dupa instalarea unor aplicatii, cateva poze si filmari facute, si unele melodii descarcate... imi apare doar 1gb ram liber din cei 4gb ram. Iar eu am inteles ca asta imi ingreuneaza sistemul, deci cum as putea elibera mai mult spatiu? Toate fisierele si aplicatiile mele din telefon imi ocupa maxim 5gb din memoria interna a telefonului (cei 64gb), nu cred ca este nevoie sa sterg din ceva. Insa am mai incercat sa apas si pe "elibereaza memorie" din setari, dar se sterg doar cativa mb ram, si nu e destul. Ceva sfaturi utile, si eventual o explicatie despre cum functioneaza memoria ram si ingreuneaza sistemul? Multumesc!

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm. Ai inteles tu... Daca nu ti se pare ca merge mai greu si e EVIDENT ca merge mai greu, stai linistit cu impresiile si auzitele.

| Denis140 a răspuns:

Ai putea sa ii dai un reset din fabrica, dar trebuie sa ai in considerare ca o sa se stearga toate datele din telefon inclusiv aplicatile dvs.