| Daniel26 a întrebat:

Am un telefon Huawei P8 Lite si am internet pe telefon de la RDS. Cand se conecteaza la net, imi apare mereu H+/3G, niciodata 4G, desi in abonament am si 4G, iar la setarile telefonului apare optiunea 4G.
Daca introduc o cartela Vodafone, de exemplu, imi apare iconiţa 4G, dar nu si cu cartela RDS. Se poate face ceva sa folosesc si net-ul 4G in RDS?
Multumesc.

5 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Vezi daca suporta banda 2600 TDD
Desi RDS are uneori si pe 2100

| Daniel26 explică (pentru Rd79):

Se specifica 2600, dar nu are altceva precizat, ex TDD, in plus cu o cartela Vodafone merge pe 4G.

| Rd79 a răspuns (pentru Daniel26):

Daca nu specifica TDD inseamna ca nu are. Are doar 2600 FDD.

| Trioda a răspuns:

Poate ai o optiune sa setezi 4 G la cartela SIM RDS., sau la retea, cauta in meniul telefonului in aceste sectiuni, insa cred ca RDS ul este buba.

| rorobert a răspuns:

Bună! Anumite telefoane nu se potrivesc cu frecventele RDS. De aceea. Asta îți vor spune și la Informații!