| Victor_Victoras_1990 a întrebat:

Azi mi-am scapat telefonul in apa...l-am uscat, l-am pus in orez dar camera pe fata este aburita(cred ca are putina apa). Ce pot face?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul următor ce trebuie să faci :
http://www.yoda.ro/......n-apa.html

http://socialweb.ro/......e-lichide/

http://mashable.com/2012/09/04/cpr-drowned-cell-phone/

În cazul în care NU funcţionează după ce l-ai ţinut 72 de ore ( 3 zile ) în orez uscat, atunci NU cred că se mai poate "salva" :(
Oricum, va trebui să mergi cu telefonul la un Service pentru diagnosticare!

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Victoras, telefonul trebuie tinut in orez MINIM 36 de ore. Daca tu astazi l-ai scapat si tot astazi il folosesti, doar i-ai facut baita in orez sau cum? Si uneori telefoanele funtioneaza perfect o zi, doua, dupa ce le-ai scapat in apa, asta nu inseamna ca e in regula. Faptul ca inca exista abur pe camera e dovada clara ca nu l-ai tinut destul la uscat, in orez. Acum nu iti ramane decat sa speri sa nu se strice de tot in urmatoarele zile...

| Victor_Victoras_1990 explică:

Telefonul e Samsung Galaxy S6 daca ajuta la cv. Ps: difuzoarele merg normal nu se aude infundat, camera de pe spate merge perfect la fel si cea pe fata(dar are lentila aburita) incarca bine si castile merg

| Victor_Victoras_1990 explică:

Functiomeaza perfect dar lentila camerei de pe fata este aburita si nu stiu cum s.o usuc

| Victor_Victoras_1990 explică:

Bursuc001 teletonul merge ca inainte (nu simt nici o diferenta la touch)

| mirela212710 a răspuns:

Si eu mi-am scapat de revelion telefonul in apa, l-am tinut in orez dar degeaba, intre timp pana cand s-au deschis service-urile, adica in cam 3 zile, telefonul meu chit ca fusese tinut in orez, nu mai functiona, i se defectase placa de baza, mai bine du-l cat mai rapid la un service, risti sa ramai cu o tigaie de telefon, ca minelaughing