| kawaiinekoo a întrebat:

Mi-am scăpat telefonul într-un lighean cu apă pentru 2-3 secunde maxim. L-am scos repede și închis apoi, l-am șters și în câteva minute l-am pus într-un bol cu orez și stă acolo de 12 ore. Camera din față e aburită deci presupun că are apă în el.

Ar trebui să-l duc la service sau să aștept cu el și apoi să încerc să-l aprind ( nu am încercat să-l aprind )?

p.s. E Samsung galaxy A3, are baterie încorporată

4 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

1 Nu il porni pana nu il duci la service.
2. Sansa este mica daca bateria este nedetasabila pentru ca a corodat toate piesele (daca are curent in componente se produce electroliza si se corodeaza imediat, componentele se acopera cu un strat albicios conductor electric).

| Eastwood a răspuns:

E normal ca apa a intrat in interiorul telefonului ( baterie etc ) din moment ce l-ai scapar in apa. Poti merge la firma de unde l-ai cumparat sa-l trimita la service!

| presus a răspuns:

Salut! Orezul nu prea a fost de ajutor... absoarbe doar apa din exteriorul telefonului. Trebuia pus undeva la caldura pe un calorifer sau la lumina soarelui, sa dispara apa din interior. Daca nu functioneaza bine, nu cred ca ai tu ce sa-i faci... doar daca te pricepi la demontarea si montarea telefonului. Eu zic sa-l duci la reparat daca o sa-ti faca probleme. Numai bine!

| MrsC a răspuns:

Eu zic sal pornesti sa vezi daca se aprinde dupa ce l-ai scos din orez pentru ca poate merge, nu ai de unde stii eu mi-am scapat telefonul in mare si l-am luat repede si nu a avut nimiclaughing daca nu merge du-te la un servise. Succes sper sa iti mearga!