| Negroo a întrebat:

Buna.
Am o cartela Orange prepay cumparata acum vreo 2 ani. De atunci nu am mai folosit-o. Am reactivat-o zilele trecute. Tot prepay.
Azi am primit mesage de la Orange ca in 12.03. 2024 mi s-a calculat factura in valoare de...
Cum cred ca Orange nu greseste, intreb ce poate fi asta? O explicatie logica.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai "reactivat" cartela prepay, ci ai incheiat un contract de abonament, pastrand numarul acelei cartele.
Ca urmare, acum vei plati facturile, timp de 1 sau 2 ani (cat prevede contractul).
Citeste cu atentie contractul pe care l-ai semnat cu Orange, cand ai facut "reactivarea"!

| Negroo explică (pentru Bula):

Ce bine stii tu totul! Numai ca nu am facut nici un contract. Am reincarcat cartela cu credit si am reactivat optiunea. Nu am ce citi.

| Bula a răspuns (pentru Negroo):

Foarte curios.
Cei de la Orange spun ca, dupa 12 luni de ne-reincarcare, numarul se blocheaza (se dezactiveaza).
Poate ai avut noroc si numarul tau nu a fost vandut altcuiva.
(asta inseamna ca au putini clienti si multe numere disponibile)

| Simpatic a răspuns:

"Azi am primit mesage de la Orange ca in 12.03. 2024 mi s-a calculat factura in valoare de..."

cartelea de tip prepay nu are de a face cu vreo factura in contextul unui operator de servicii GSM, de ce? factura fata de un numar de telefon are legatura directa cu abonamentul

deci mesajul pe care l-ai primit este posibil sa fie o greseala, dar pentru linistea ta cand ai drum la un magazin fizic Orange poti cere detalii si lamuriri referitoare la acest numar de telefon
sau online contacteaza suportul Orange : https://www.orange.ro/contact/

| Negroo explică (pentru Simpatic):

Exact asta stiu si eu, "cartelea de tip prepay nu are de a face cu vreo factura in contextul unui operator de servicii GSM"
Tocmai de aia am intrebat unde e eroarea.
Am fos azi la Orange.
Au cautat, au facut ochii mari, efectiv s-au holbat, au susotit ceva. In final mie mi-au spus ca se mira si ei, ca nu inteleg, in contextul in care numarul pentru care s-a emis factura nu seamana nici pe jumatate cu al meu. Asta ridica si mai mari semne de intrebare decat la inceput.