| MCRgurl a întrebat:

Am o mica problema la telefon.Mai devreme ma jucam cu modelul..adica bagam modele la intamplare.Si facand asta, mi-am uitat complet propriul model.Nu stiu cum am reusit, dar nu imi pot aminti sub nicio forma care era.Mentionez ca am un galaxy j5 2016. L-am gresit de atatea ori incat acum trebuie sa astept 10 minute.Hard reset am vrut sa incerc,insa dupa ce l-am inchis si am apasat Volume up - Home - Off mi-a aparut "warning,downloading custom OS can cause critical damage" si i-am dat oricum,si a intrat in download mode.N-am stiut daca e bine ce fac asa ca am incercat sa ies, dar nimic nu mergea asa ca am scos bateria.Acum s-a deschis, am incercat iar sa bag modelul si imi zice "wait 10 minutes".Tot nu mi-l pot aminti.Ce e de facut, cum recuperez telefonul? Daca il duc la un service pot rezolva problema?

6 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

E simplu, stinge telefonul si respecta ordinea butoanelor Volume Up(Sus)-Home -Power si tine-le apasate pana apare Logo-ul de la Samsung sau meniul de recovery.
Iti garantez ca ai intrat in Download Mode pentru ca ai apasat Volume Down(Jos) in loc de Volume Up.

Uite exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=hw-3Sr14hrY

| MCRgurl explică (pentru CristianCRS):

Multumesc de raspuns.Am rezolvat intre timp.Am primit un mesaj si cand am dat sa-l deschid, am nimerit fara sa vreau modelul.Acum e ok.Dar da, cel mai probabil am apasat eu gresit si de aia am intrat in Download Mode.N-am tinut cont de ordine si nici atenta la butoane nu am fost.Bine ca nu s-a intamplat nimic cu telefonul.

| CristianCRS a răspuns (pentru MCRgurl):

Ok foarte bine, ma bucur ca ai rezolvat, la hard reset pierdeai toate datele stocate in telefon.

| MCRgurl explică (pentru CristianCRS):

Eh,oricum nu am date importante sau irecuperabile in telefon, mereu fac back-up undeva.Nu prea am incredere in telefoane laughing dar e bine ca am rezolvat fara complicatii.Multumesc mult de raspunsuri.

| Rommeo a răspuns:

Pe viitor i ati un telefon cu butoane, vezi ca a iesit modelul Nokia 3310 (2017), si la ala nu mai ai cum sa l blochezi, sa uiti parole etc.

| unoarecareinbazadedate a răspuns:

Du-l la un gsm sa îl deblocheze!