| mihela94 a întrebat:

Am si eu o problema. Am un telefon Samsung Galaxy S8. Mi-a aparut notificare "A fost detectata umiditate in incarcator/port USB. Inainte de a incarca dispozitivul, asigurati-va ca acesta este complet uscat. Uscarea portului poate necesita un anumit timp" tin sa mentionez ca nu l-am bagat deloc in apa. Problema este ca de cand mi-a aparat notificarea, telefonul numai incarca deloc. L-am inchis si deschis de 100 de ori dar degeaba. Am deja 2 zile de cand am aceasta problema. Ce e de facut, cum pot rezolva?

7 răspunsuri:
| cascadoryes a răspuns:

Incearca o alta baterie. Poti merge la un magazin de accesorii sa iti puna o baterie noua sa vada daca merge, iar daca merge o poti cumpara. Daca nu, poti rezolva problema la un reparator de telefoane, iti schimba placuta aceea de la usb.Ai incercat cu alt incarcator, cand am avut aceeasi problema a mers cu alt incarcator.

| iknoweverything a răspuns:

Si eu am s8.
Poate ca a intrat apa unde nu trebuie ori s-au defectat senzorii.
Poti incerca cu un alt încărcător dar indicat ar fi sa mergi la un gsm să-ți spună mai exact.

| PanaitAnaSofia a răspuns:

Și mie mi se întâmplă la fel, cu un Samsung Galaxy S7 edge, dar eu chiar îl ud.Eu rezolv problema dacă iau un prosop, șervețel etc și îl șterg dar bag prosopul și unde încarcă, cu vârful prosopului ca să nu mai fie umezeala, și șterg cât de bine pot peste tot. Sper ca te-am ajutat!

| Evolution a răspuns:

Trebuie sa te duci la un GSM. Nu te costa verificarea la unele GSM-uri.
Probabil trebuie schimbata mufa de incarcare.

| Bogdan70001 a răspuns:

Mufa banuiesc ca este devina. Ceva este stricat la ea si S8 o i-a ca fiind apa acolo

| denisTiky a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, nu am mai auzit de asa ceva, poate acel senzor care cica detecteaza umiditatea in telefon e stricat, sau poate cumva chiar este ud telefonul. Incearca sa il usuci bine cu un uscator de par, il dai sa sufle aer cald si il ti deasupra telefonului cateva minute pana se infoaca putin(telefonul) si dupa 100% e uscat. Daca problema persista mergi cu el de unde l-ai luat si dac mai are garantie spune-le sa il repare. Bafta!

| Dominan_Mihai_1991 a răspuns:

La mufa de încărcare cu un varf de șervețel uscat incearca sa il bagi cat mai adanc si sus si jos. Eu asa am facut si am rezolvat problema într-un minut.