| SweetbutPsychoGirl a întrebat:

As vrea sa ii cumpar un telefon bunicii mele. Si vreau sa nu fie prea scump. Il foloseste sa vorbim pe whatsapp cu video sau la telefon. In rest nimic altceva. Ce imi recomandati? Nu trebuie sa fie Samsung neaparat.

9 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Pentru WhatsApp si vorbit la telefon cum zici tu merge si un telefon de acum 6 ani cu Android 4.2 si 512 MB RAM. Garantat.

Asa ca orice pocnitoare de telefon din 2020 ar trebui sa fie bun.

Incearca mai intai cu bunica ta pe un telefon existent sa vezi daca POATE folosi un smartphone. Am vazut si cazuri de seniori care pur si simplu NU POT folosi un smartphone. Dincolo de acuitate vizuala scazuta sau probleme cu tremuratul mainilor (killer pentru interfete touch) problema mare era intre urechi: blocaj mental. Sper ca bunica ta sa nu aiba nici o problema si iti doresc succes!

| andreea567890123 a răspuns:

Samsung galaxy a20e, e pana in 600lei pe eMAG, si bateria ii tine, e bun

| andreea567890123 a răspuns:

Xiaomi redmi 8A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allview A10 Lite.

| NLS a răspuns:

Dacă ai 600 Ron, ia un Xiaomi Redmi 8,
E mai puternic decât ar avea nevoie, dar cu atât mai mult o sa o tina.
Ce găsești sub 600 RON oricum nu merita banii, pentru ca sunt firme dubioase (Allview, Cubot. )

Un alt atu, Redmi 8 are ecranul mare, ii setezi cel mai mare font... Și nu va avea probleme cu apasatul butoanelor, sau cu vederea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici nu recomand Samsung.
Ia un Huawei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Am mai vazut anul trecut un Alcatel nu-stiu-cit, vreo 500-700 RON, parca primit la o fidelizare ceva. Il utiliza o babuta de vreo 80 de ani, eu am fost ala care l-a configurat si cit m-am jucat cu el vreo juma' de ora chiar mi s-a parut foarte ok. Ulterior am aflat ca si babuta a fost foarte incintata si se impaca bine cu el. In cazul de fata, esential e sa aiba bateria mare si ecranul la fel, plus sa se auda tare pe speaker. As indrazni sa plusez chiar cu un Redmi 9 - doar 50 RON in plus, ecran net superior, incarcare mai rapida, Android 10 - https://www.pcgarage.ro/compara/1954222,2049150 Faptul ca are mai putin ram si spatiu si stocare nu cred ca e relevant in contextul dat, ca doar nu o sa il umple mamaita cu jocuri si filme...;)

| Sekim a răspuns:

Buna
Daca nu vrei sa dai foarte mult și din ce ai spus, îți recomand telefoanele iHunt, preț mic, performanta buna in raport cu prețul.
See youwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Huawei P Smart 2019. Însă este un telefon cu ecran de 6, 2 inch. Cam mare, însă mai bine decât un telefon cu ecran mic unde abia vezi. Îl dețin din februarie 2019 și încă funcționează. Eu am jucat pe el jocuri din astea care solicită mult procesorul și am încălzit telefonul foarte tare. Dar a rezistat. Nu am avut probleme cu el și recomand husa. Se zgârie repede pe capac spate. Folie sticla și ea obligatoriu pentru ca nu costa o folie sticla, cât costa service pentru telefon. Și telefonul are servicii google, dacă și asta te interesează. Na, poate am exagerat cu recomandarea. Însă merita și bunica ta să intre în pas cu tehnologia. Am văzut bătrâni și cu iPhone 8 sau Samsung s10, ca să îți dau o idee.