| MiraMiraMira987654321 a întrebat:

Buna dimineata.
S-au trimis notificari de la DIGI ca de la 1 iulie nu se mai vand si (MAI ALES!) nu se mai reincarca nici o cartela prepay existenta. Si ca de prin septembrie toate aceste cartele vor deveni inactive.
Ce stiti de celelalte retele de telefonie? Strict de prepay. Matusa foloseste foarte putin telefonul si nu merita sa faca un abonament. Acum are optiunea de 2 euro pentru 3 luni.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Renunta la digi si iai de la Vodafone Orange sau telekom o cartela reincarcabila

| Lioana a răspuns:

Si eu am primit mesajul acela. M-a dezamagit foarte tare Digi cu acest mesaj. E un mare pas inapoi pentru ei.

| MiraMiraMira987654321 explică (pentru Lioana):

Intr-adevar, vor pierde clienti.
Eu am rezolvat-o temporar cu Orange, ca mi-e cunoscut. Dar caut altceva mai ieftin. Nu vorbesc mult ca sa merite 5-6 euro pe luna.

| Sophieka a răspuns:

Este o incercare de a va face sclavii abonamentelor lor.

Nu acceptati.

Mergeti pe vodafone...Cumparati cartela cu numar si activati-va optiunea de 5 euro. Puteti reincarca lunar direct de pe net, de pe site-ul lor, www.vodafone.ro

Si ei vor incerca sa va ademeneasca la abonament, in cazul in care mergeti sa incarcati lunar de la ei...Iar voi va trebui sa vorbiti ferm, scurt si la obiect...Nu vreti abonament si punct.

| Sophieka a răspuns:

Ii poti activa matusei tale o oferta mai mica de 3 sau 4 euro.
Le spui asta celor de la punctul de telefonie unde mergi... Daca nu iti place de ei, mergi la alt punct de lucru.

Eu mereu aveam discutii cu cei de la punctele de lucru pentru ca incercau sa imi bage pe gat abonamente si cu mine nu a functionat.

| MiraMiraMira987654321 explică (pentru Sophieka):

Ai inteles gresit. Nu cei din casierie au spus. A venit mesaj pe telefon de la compania de telefoane.

| MiraMiraMira987654321 explică (pentru Sophieka):

Unde sunt oferte de 3 euro la prepay?

| Sophieka a răspuns (pentru MiraMiraMira987654321):

Am inteles asta, dar tu cand mergi acum sa cumperi o noua cartela te vei prezenta la un punct de lucru din retelele disponibile in afara de Digi.

| Sophieka a răspuns (pentru MiraMiraMira987654321):

La Vodafone si Orange, poate si la Telekom.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu recomand Vodafone. A devenit una dintre cele mai jalnice rețele. Pe mine m-au pierdut ca și client după ani de Vodafone. Doar cartela am avut, însă în ultimul timp deraiază rău mai ales la viteza internet. Recent a trebuit sa apelez la ANPC pentru a recupera de la Vodafone 9E pe care ei mi iau luat : 8 euro pentru o opțiune pe care nu am primit-o, apoi 1 euro trafic de internet. Am recuperat cu anpc, dar când i-am contactat pe chat mi-au zis ca nu este opțiune cu reînnoire automata si apoi au închis conversația in chat fără drept de feedback. Numărul de telefon încă îl am, îl mai reîncărc, folosesc doar ca voce. În rest am trecut la telekom.

Sa nu mai zic asistenta Vodafone. Sa te ferească Dumnezeu sa întâmpini probleme, ca nu vei avea cu cine discuta. La *222 nu prea prinzi legătură, te tot plimbă dintr-un meniu în altul pana te plictisești și închizi. Apoi contact email au desființat, acum este doar un asistent virtual numit Tobi. În my Vodafone ( aplicația), whatsapp, messenger vei da doar de el. Mereu va repeta același lucru pentru ca este un robot și mai întâi trebuie sa treci de el ca mai apoi sa continui conversația în chat cu un angajat Vodafone. Si cand ajungi sa intri în legătură cu cineva, in loc de rezolvări sa iti închidă conversația din chat. Cazul meu, ca exemplu. A trebuit sa apelez la anpc ca într-un final sa recuperez creditul.

Mama folosește Orange de foarte mulți ani ( peste 10 ani). Doar cartela. Dacă alegi sa iei mătușii tale Orange, atunci niciodată sa nu reîncarce creditul înainte pentru ca oferta se reînnoiește automat ( zice Orange). Hoții vor lua din credit chiar și cu opțiune activa si trafic de date suficient. A pățit mama, am sesizat și anpc numai ca atunci am făcut fix nimic. Asa ca acum mama reincarca doar cu opțiune. După ce expira, reîncărcat din nou SAMD.

Despre telekom nu prea am ce spune eu fiind deja de 2 luni în rețea. Cartelă, am uitat sa menționez. În zona mea sunt mulțumit, internetul funcționează bine. Însă eu sunt biciclist la drum lung și am observat ca nu prea funcționează internetul în alte orașe apropriate. Apare 4G dar nu se conectează la internet. O singura data am pățit, am oprit cu bicicleta și am vrut sa verific pe aplicație cum se presupune vremea într-o zona in care nu o avem bifata, dar ma bătea gândul sa o iau întra-colo. Dar nu am avut net. Însă poate un semn divin, cine știe ce furtună ma mai aștepta acolo. În rest am minute și mesaje nelimitate ( naționale), net nelimitat. La 6 euro.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți reincarca automat dacă tu alegi asta nu îți baga pe gat laughing