| SrnDeea a întrebat:

Buna Seara! Am un dispozitiv Iphone 5S care nu se mai deschide.L-am pus la incarcat, dar cand incerc sa il deschid apare emblema de la deschidere dupa care se inchide iar.Ce ar putea avea? Mentionez ca dupa ce il deschid, se face ecranul rosu pentru o secunda si se inchide.Ce credeti ca are?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, daca bateria se descarca complet si telefonul se conecteaza la incarcat, atunci dupa cca 15-30 minute trebuie sa apara pe ecran figura rosie al unei baterii descarcate, daca apasam butonul de deschidere. Acesta indica faptul ca bateria se incarca.
Daca figura bateriei nu apare dupa o jumatate de ora, atunci probabil nu primeste curent de incarcare. In acest caz putem conecta cablul de incarcare la portul USB a unui calculator sau laptop pornit, de unde se poate incarca, de asemenea, dar in timp mai lung.
Daca nu se vede semnul de incarcare nici cu jumat de ora dupa conectare la USB (la apasarea butonului), atunci problema poate fi la cablul de incarcare sau in telefon (bateria, mufa de incarcare sau electronica defecta), iar depanarea se poate face la un service.

In cazul ca apare semnul rosu a bateriei, trebuie asteptata incarcarea completa (100%), care va dura cateva ore. Intre timp se poate vedea nivelul de incarcare, apasand butonul de deschidere (cel rotund, in josul ecranului).

| Bondarel99 a răspuns:

L-ai tinut prea mult cu bateria descarcata.

| ICombative a răspuns:

Incearca totusi sa nu lasi telefonul sa se descarce de tot, cat o sa mai ai putina baterie, gen 5%, inchide telefonul ci doar cand vrei sa il incarci deschide-l