| FonAfon a întrebat:

Bună seara! Ce părere aveți despre antenele 5G?

153 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antenele 5G sunt suficient de puternice incat sa transmita net cu viteze de pana la 10Gbps. Acest lucru inseamna ca in sfarsit telefoanele vor ajunge la viteze decente, viteze pe care PC-urile le aveau inca de acum 10 ani.

| FonAfon explică (pentru anonim_4396):

Ești nemulțumit de viteza Internet-ului de pe telefon?

| Celcestietot a răspuns:

O parere buna.

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

De ce? Consideri că tehnologia 5G va aduce beneficii?

| GouDidodino a răspuns:

Foarte bună

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Da. Cu cat este mai mare viteza (pe telefoane), cu atat mai bine. Ce ar fi rau in asta oare? Pai ni se incarca mesajele mai repede, cautarile pe google, Youtube etc, ni se descarca aplicatiile mai repede s-a.m.d. Daca vezi ceva rau in asta, poti sa-mi spui. Eu nu vad nimic rau in asta.

| FonAfon explică (pentru GouDidodino):

Te rog să justifici.

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Crezi că tehnologia 5G este sănătoasă pentru ființe?

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Hai ca am citit acum despre ea si am aflat ca nu ar fi sanatoasa datorita frecventelor s-a.m.d. Dar pentru restul spuselor de mine ar fi buna. Din moment ce ne afecteaza sanatatea, aceasta nu ar trebui sa fie pusa in functiune. Sa cream ceva mai sigur care nu ne afecteaza asa de mult si dupa mai vedem. Parerea mea happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FonAfon):

Normal ca da. Desi am 4G, nu ating vitezele uriase pe care le ating pe PC. Deci un backup al pozelor si al video-urilor dureaza mult mai mult pe telefon.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu esti cumva tot Catalin sau te-ai gindit sa dai funda celui care va debita cele mai absurde enormitati? https://www.gadget.ro/......-fizician/

| FonAfon explică (pentru anonim_4396):

Și chiar vrei să îți distrugi sănătatea pentru Internet mai rapid?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gabi D., Nu veni cu minciuni aici ca impresionezi si iti spun si de ce. In Israel, Belgia, Germania, Noua Zeelanda etc... 5G a fost interzis. Oare de ce? Ai impresia ca Israel sau Germania sunt neica nimeni si nu stiu ce face? Oamenii de stiinta au vorbit despre pericolul 5G, iar tu ( un necunoscator ) esti mai inteligent decat ei? Sa fim seriosi. Apropo, alta treaba nu aveam decat sa am doua conturi pe TPU. Te intreb eu ceva. Lucrezi cumva la o firma de telefonie mobila? si din cauza asta vii cu minciuni pe aici?

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu mă cheamă Catalin. Documentează-te despre 5G. Chiar crezi că tehnologia 5G este sănătoasă?

| UnderVoltage a răspuns:

Daca nu ai habar de domeniu si despre cum functioneza antenele 5G iti recomand sa te abtii din a comenta doar din spusele unor persoane neinforamte, in primul rand vorbim de frecvente mult mai joase fata de cele ionizante care produc cancerul (spre de exemplu ami multe sanse ai sa faci cancer stand la soare din cauza radiatiilor inonizante), in al doilea rand energia transmisa este foarte mica undeva la 10 miliwatts care sunt insuficienti sa iti prejeasca creierul, doar sa presupunem mai multa radiatie de aceeasi frecventa poti primi stand langa un cuptor cu microunde, doar ca la un cuptor cu microunde vorbim de radiate de sute W care agita moleculele de apa din mancare facandule sa se incalzeasca. Plus ca cantitatea de energie transimsa de reteaua 5G chiar daca sa spunem ca ar fi focusata direct in creier tot nu prea ar fi suficient sa iti prajeasca creierul datorita sistemului circulator care este si un bun conductor de caldura.
Urasc cand oameni vorbesc in necunostinta de cauza sau pe baza unor speculatii nefondate daca vrei sa te convingi ca nu vorbim de radiatii cu potential cancerigen poti cauta pe google si vezi care sunt radiatiile ionizante.
PS: Reteaua 5G foloseste frecventa de 6 GHz iar lumina vizibia se afla undeva la 1000THz tinand cont ca 1THz=1000GHz.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru UnderVoltage):

UnderVoltage, esti mai informat decat tarile care au refuzat 5G? Tu chiar crezi ca ma impresionezi cu ceva? Eu am incredere in cei care au refuzat tehnologia asta si te intreb ceva. De ce multe antene sunt ascunse in copaci falsi? Poti sa-mi spui si mie?

| UnderVoltage a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Nu problemele cu sanatatea au facut aceste tari sa renunte la reteaua 5G problema a fost scandalul cu Huawei care produce antenele 5G.
Totul datorita unor speculatii ca ar colecta date pentru guvernul chinez, lucru care nu a fost demonstrat nici pana azi.

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Chiar vrei să testezi pe tine tehnologia 5G? Dar nu câteva minute, ci câțiva ani...

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Există oamenii care știu că tehnologia wireless este nesănătoasă dinainte de apariția tehnologiei 5G. Nu doar tehnologia 5G este nesănătoasă.

| UnderVoltage a răspuns (pentru FonAfon):

In primul rand acelasi nivel de energie este transims de routerele wifi care folosesc reteaua de 5GHz diferenta fiind ca 5G foloseste 6GHz iar semnanul este focusat in mai multe zone pentru a putea mari distanta de transmisie.

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Păcat pentru oamenii care stau în 5G...

| UnderVoltage a răspuns (pentru FonAfon):

Https://www.who.int/peh-emf/about/WhatisEMF/en/index1.html
Daca nu asi sti concret ce vorbesc nu asi comenta.
Nu exista dovezi clare care sa atribuie boli radiatiilor electromagnetice de zi cu zi.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru UnderVoltage):

Undervoltage, lucrezi si tu tot la o firma de telefonie?

| UnderVoltage a răspuns (pentru FonAfon):

Https://i.imgur.com/KCMPRkJ.png
Uite o minciuna imensa, radiatiile non ionizante nu influienteaza ADN-ul, nu cred ca antenele imprastie materiale radiocative (ex: incidentul de la Cernobil care aimrastiat tone de materiale radioactive in atmosfera) daca o sa cauti mai adanc ai sa observi ca multe stiri de acolo se contrazic unel; e pe altele, si daca ai buna vointa sa cauti in carti nu pe internet despre radiatiile electromagnetice ai sa ramai surprins cate minciuni sunt promovate in mediul online.

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Sper că ești pregătit să vezi ce vei păți după ani de stat în 5G.

| UnderVoltage a răspuns (pentru UnderVoltage):

Https://www.bbc.com/news/world-europe-48616174
Sursa mult mai de incredere site cu renume nu risca sa puna informatii false doare pentru a speria pe cei creduli.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Esti bolnav la cap. Nu, nu lucrez la nici o firma de telefonie mobila, ci la un site pe felia asta foarte mare de pe afara. Ai habar cum functioneaza o antena 5G si modul in care emite? Vezi ca si UnderVoltage are un raspuns foarte competent. Dar nah... autismul e provocat de vaccinuri si reptilienii sunt pretutindeni, nu? Poate eu si cu UnderVoltage sintem reptilieni si te vom minca la noapte, dupa care te vom inlocui cu o clona din rindurile noastre...
Tarile care au banat 5G-ul momentan au facut-o din considerente de securitate, majoritatea tehnologiei venind de la Huawei. In momentul de fata inca nu e nevoie de 5G, dar in vreo 5 ani maxim va fi indispensabil. P.S. Toata tehnologia e nesanatoasa. Ce cauti pe net? Hai, fuga in pestera!

| UnderVoltage a răspuns (pentru FonAfon):

Fratele meu cand ai sa ai ani de studiat tot ce tine de radiatii, elctrica, biologie, chimie sa ma anunti.