| TTSP a întrebat:

As dori sa-mi i-au un iPhone 6s, second hand sau renewd. De ziua mea cred ca fac 500 de lei, iar de Craciun 300 de lei, poate mai pot adauga putin(max 200 de lei) si m-am gandit sa-l i-au in rate de black friday. M-am gandit la acesta: https://www.pcgarage.ro/......pace-grey/
Daca nu va fi reducere macar cat de cat, ce parere aveti despre OLX sau Okazii? Ma gandesc ca cele de pe Okazii sau OLX pot avea niste probleme ascunse, sau durata bateriei... Si pot scoate un cont de iCloud? A mai cumparat cineva un iPhone second hand? Multumesc, si orice parere e bine venita!

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cea mai proastă decizie.
Insă fiecare invață din propria prostie.

| TTSP explică (pentru gelu1970):

Pana la urma il i-au de pe PC Garage sau Cel.ro, renewd pe 16 sau 64gb, depinde cat voi avea. Te referi la iPhone ca e cea mai proasta decizie sau la second hand?

| gelu1970 a răspuns (pentru TTSP):

Ambele.
Cumpara un Android nou.
Vei avea de câștigat.

| TTSP explică (pentru gelu1970):

Tocmai acum sunt pe un Android, Huawei P8 Lite de care abia aștept să scap. Are un prieten iPhone 6 16gb(non S) si e foarte bun. Si asta "renewd" nu mi se pare o idee proastă, este verificat, deci știu că primesc un produs fara probleme, iar la banii aceea mai pot lua S6, P20 Lite, ceva din seria A sau din seria J(Samsung), si bine înțeles si de la alte firme. Dintre toate acestea P20 Lite ar fi o varianta. Îl voi folosi si pentru jocuri(pubg, Wot blitz cu niste prieteni). Samsung iese categoric din discuție, rămâne P20 Lite, dar si acela e destul de slab. iPhone 6s duce wotb la maxim 60fps si Pubg mobile maxim fara lag, nu știu câte fps.uri are. Dar p20 Lite are deblocare faciala si ecran mai mare. Cred că totuși mă duc pe 6s. Mai bine performanță mai mare dar ecran mai mic, iar la camere si 6s se descurca, nu la fel de bine, dar nu poți avea totul la banii ăștia.

| gelu1970 a răspuns (pentru TTSP):

Asa cum am zis, inveți din greșeli.
6s are autonomie f mică.
In scurt timp o sa iți scada randamentul foarte mult.
E un telefon ce e afară din serie.
Oți iei o bechitura descatalogată doar pentru ca e un nenorocit de iphone ce place fraierilor.
Multa reclama si puțin randament.
Cumpara ceea ce vrei.
Banii sunt ai tai.

| TTSP explică (pentru gelu1970):

Tocmai asta e, are iOS, nu ii scade randamentul asa usor, doar daca ii incarc memoria, sau poate daca las foarte multe aplicatii deschise. Si el inca primeste update-uri, ceea ce n-am vazut la S6. Daca are performanta buna si e un telefon gandit nu inseamna ca e nenorocit, si reclama o vezi la orice pas. Samsung face misto de Apple da nu se uita la alor. Durata de viata a bateriei nu e foarte buna, dar are performanta. Nu te-ai gandit cum iPhone 6s are doar un dual core dar bate multe telefoane cu octa core? Majoritatea telefoanelor de genul sunt facute doar ca sa vada unii ca au octa core, sa vada unii ca "vai ce rapid e acest telefon, de ce sa-ti iei iPhone ca are doar un dual core, are si un pret mai mare". Am vazut un test cu 6S si S8, 6S era foarte aproate de S8 la deschiderea aplicatiilor, iar la jocuri il bate.

| gelu1970 a răspuns (pentru TTSP):

Asa cum am zis. Cumpără iphone.