| andreutzaadreee a întrebat:

Care telefon e mai bun dintre Samsung Galaxy S3 si Samsung Galaxy Core? Care e diferenta dinte cele doua? Ce fel de procesoare au?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4238&idPhone2=5419

Ca sa sintetizez - ecranul lui core e mai mic si in plus nu e super amoled e tft, cu o rezolutie mult mai mica, asta inseamna culori mai putin vibrante, vii.

core vine cu 8gb spatiu de stocare din care 4, 5 disponibili, pe cand s3 are 16Gb

camera s3 are 8mp, core are 5mp

s3 are un quad core cortexA9, core are un dual core cortex A5

Problema cu s3 din cate inteleg e ca vine cu un Android mai slab 4 0 4 ice cream sandwich, celalalt are un 4.1 jelly bean. Cred ca s3 este totusi upgradabil chiar la 4.4 kitkat dar va trebui sa faci asta fie din meniul telefonului fie cu ajutorul cablului de date cu un firmware de pe net.

Ma rog, s-ar putea ca unele sa vina deja cu 4.3 instalat.

Uite daca vrei o sugestie eu daca as avea bani suficienti in locul tau mi-as lua un s4 mini din mai multe puncte de vedere - are 4G, ecranul nu e cat la s3 dar e mai mare decat la s3 mini, deci e undeva la mijloc, e mai bine manevrabil si are specificatii si mai bune. Doar ca e prea scump.

2 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Depinde foarte mult ce te intereseaza la un telefon. Din punctul meu de vedere s3 e mult mai elegant si mai bun. Imediat o sa-ti dau un link comparativ intre cele doua.