| AncutaElenaDobrescu a întrebat:

Am un NOKIA LUMIA 520 si i-am pus parola la deblocarea ecranului...pe care am uitat-o. Cum fac sa il deblochez pentru ca mie nu imi da ca la Android : Ai uitat parola? Are Windows Phone 8.

6 răspunsuri:
| MitroAlex94 a răspuns:

E o versiune mai noua de telefon si din cate stiu eu nu exista coduri gratuite pentru el.Incearca coduride de pe bateria telefonului. Daca nu merge du-te la un magazin de telefoane de la care folosesti serviciile si te vor ajuta cu siguranta si pe gratis in cazul in care se poate, altfel n-ai alta optiune decat sa il duci la un magazin specializat.

| AncutaElenaDobrescu explică (pentru MitroAlex94):

Multumesc pentru raspuns am sa ma duc si acolo dar eu m-am interesat si mi s-a spus ca trebuie deschis si resetat softul, si de asemenea am inteles si ca daca il desface mi se duce garantia la telefon si abia l-am cumparat cam de o luna, dar daca nu pot face nimic am sa fac si asta

| Marius_Dumitru_1994 a răspuns:

A. BIG STEP ONE:

Please remember, we have to do two BIG STEP
BIG STEP ONE (a). Press and Hold the Power Button, do not release until the phone vibrate (if you feel the vibrate in Nokia Lumia 520 then release the Power Button)
BIG STEP ONE (b). Press and Hold the Volume Down Button, do not release until the LCD show the exclamation mark (if you see the exclamation mark in LCD, then release the Volume Down Button)

B. BIG STEP TWO (this can be down after all BIG STEP ONE finish)

To continue reset, you have to do the last step bellow
Press Volume Up Button Key and release
Press Volume Down Button Key and release
Press Power Button Key and release
Press Volume Down Button Key and release
The the Nokia Lumia 520 will do the hard reset format

| Marius_Dumitru_1994 a răspuns:

Ti-am trimis un tutorial... tot ce poti face e sa-l resetezi dar ve-i pierde tot din el am senzatia pentru ca e HardReset...

| AncutaElenaDobrescu explică (pentru Marius_Dumitru_1994):

Draga marius am tradus ceea ce mi-ai scris tu mai sus dar sincer nu inteleg nimic... imi poti da ceva in limba romana deoarece nu prea stiu eu multa engleza...

| Marius_Dumitru_1994 a răspuns:

Poftim happy
Dacă dorim să efectuăm un hard reset al smarphone-ului Nokia Lumia, atunci ar trebui să facem mai înainte un backup al tuturor datelor.

Pentru hard reset, accesăm Settings – About și derulăm până găsim opțiunea "reset your phone". Apăsând butonul, tot conținutul telefonului va fi șters iar acesta va arăta exact ca din fabrică sau ca în momentul când l-am scos din cutie.

Dacă telefonul nu răspunde la comenzi și nu putem accesa meniul acestuia, procedăm astfel:
ținem apăsat butonul de la cameră + butonul de power + butonul de micșorare a volumului. După ce telefonul va vibra, ținem apăsat butonul de la cameră și de micșorare a volumului pentru încă câteva secunde, eliberând degetul de pe butonul power.

Rețineți: După hard reset, va trebui să actualizăm sistemul de operare și să instalăm toate aplicațiile necesare.