| SasaSasa2000 a întrebat:

Bună ziua, care e diferența dintre telefoanele 3G și cele 4G? Doar la viteza rețelei mobile e diferența? Sau și la rețeaua Wifi?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu imi amintesc ca cand treceam de la 3 g la 4g aveam semnalul mai slab, oare de ce? cred ca nu doar viteza de net e mai mare si un semnal mai special pentru 4g, bine era mai slab dar se audea mai bine

| darrio2007 a răspuns:

Nu are treaba cu reteaua de wifi. Doar datele mobile.

| cfrtobias a răspuns:

Viteza telefonului mobil cu date doar

| ziftode a răspuns:

In teorie, e numai viteza pe datele mobile, 3G mergea pana la undeva la 28. 5mpbs, 4G merge pana la 450mbps
insa in realitate poti sa masori viteza cu o aplicatie numita speedtest.net (sau pe site-ul http://speedtest.net ) si in general si pe 4G nu iti merge netul la mai mult de 10-15mpbs (depinde de, ce abonament ai, adica, cat de scump, ce provider ai, Vodafone s-ar putea sa aiba o viteza superioara, cat de incarcata e reteaua in jurul tau (daca esti la mall si sunt 10mii de oameni in jurul tau si toti se sparg in videoclipuri, s-ar putea sa nu mearga prea grozav)

in practica si wifi e afectat, indirect din motive de generatie, un telefon cu 3G s-ar putea sa aiba in cel mai bun caz wifi care are N in coada (si care se leaga la 72mpbs, si cica ar suporta 150mpbs), un telefon cu 4g e foarte probabil sa mearga pe noul wifi 5GHz (alea vechi sunt pe 2. 4GHz) si sa se connecteze si la 1200mpbs (are AC in coada modelului de wifi, in loc de N), insa, evident si routerul wifi trebuie sa suporte, altfel nu are cum sa mearga la vitezele alea!

| JustMeDeea2019 a răspuns:

3G/4G este viteza internetului atunci când ești conectat pe datele mobile, viteza wifi depinde de firma de internet, nu are nicio legătură cu compania de telefonie mobilă pe care o folosești?

| margaritmarius3 a răspuns:

Doar la reteaua de date mobile, nu are treaba cu wi-fi. Iar diferenta dintre ele este de viteza, 4g are o viteza mult mai mare decat 3g -ul. Uite aici explicat mai in detaliu ce este 3G, LTE si 4G.

| nao13 a răspuns:

Doar la viteza rețelei mobile. Rețeaua wifi merge mai repede sau mai lent, atât în funcție de cine îți oferă serviciile, cât și ce fel de router folosești.