| AB1Corduneanu a întrebat:

Care sistem de operare vi se mai pare mai bun: android sau iOS?

Răspuns Câştigător
| andreidmbm a răspuns:

Tin sa te anunt ca si IOS-ul are la baza FreeBSD, tot o distributie Unix. E modat in asa fel incat orice utilizator sa poats folosi sistemul iOS, tocmai de aceea are si pretul asa piperat. La fel si cu MacOS, vei vedea ca orice "prost" poate sa il instaleze, si asta inca de pe vremea cand lumea se chinuia cu instalarile de Windows 3.11.

Ambele sisteme Android si iOS sunt Proprietary dar bazate pe Linux si FreeBSD, ambele open-source.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Android este o versiune a sistemului de operare Linux (adaptat la telefoane), sistem care este liber (gratuit).
iOS este un sistem de operare dezvoltat de compania Applem pentru produsele lor proprii. Ei vand (aproape) orice pe bani.
Fiecare sistem are avantaje si dezavantaje, care depind de producatorul dispozitivului (telefon, tableta etc.), dar in principiu fac acelasi lucru.
Totusi, daca dai un ban, stai in fata: se pare ca produsele Apple sunt mai rezistente, dar si costa mai mult.

| Bula a răspuns (pentru andreidmbm):

Da.
Dar fiecare este doar inovatie, nu inventie.
Apple a fost mai "destept", si-a pastrat unicitatea la licenta.
Android a ramas mai open.

| andreidmbm a răspuns (pentru Bula):

Tin sa te anunt ca si IOS-ul are la baza FreeBSD, tot o distributie Unix. E modat in asa fel incat orice utilizator sa poats folosi sistemul iOS, tocmai de aceea are si pretul asa piperat. La fel si cu MacOS, vei vedea ca orice "prost" poate sa il instaleze, si asta inca de pe vremea cand lumea se chinuia cu instalarile de Windows 3.11.

Ambele sisteme Android si iOS sunt Proprietary dar bazate pe Linux si FreeBSD, ambele open-source.

| cristimihailov a răspuns:

Ambele fac acelasi lucru.
Unul mai scump, altul mai ieftin.

| Nirvanaaa a răspuns:

Imi place mai mult IOS-ul, mi se pare mai bun.

| 1997onur a răspuns:

Ios -_-

Și cum merge căutările mai găsit? vrei sate găsesc eu))))))

| 120bulevard a răspuns:

Ambele sisteme de operare sunt decente.

| SelenaTpu a răspuns:

IOS.
Era o vreme in care mi se parea android o mare prastie. Inca e prastie pe unele telefoane, sau al unor companii de telefoane.
Dar daca ai un Samsung chiar si mid range, acum merge ok.