| Bruno92 a întrebat:

Ce căști in ear s-ar potrivi la un Xiaomi redmi 8? Am căști de la jbl și se aud slăbuț.
Acord funda happy

Răspuns Câştigător
26 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Zi totusi ce casti ai, ce buget ai. Posibil sa nu fie nevoie de alte casti ci de un amplificator pentru cele pe care le ai.

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am buget până în 700 de lei. căști de tip in ear de la jbl nu știu ce model sunt am dat 50 de lei pe ele. Am mai folosit căști de la Allview p9 energy mini și se auzeau la fel. nu sunt compatibile poate cu telul nu știu, nu vreau amplificator. oricum îl voi vinde îmi iau s8 cu căști akg

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Stai breh usor, discutam de casti de 50 de lei! Iar Allview P9 Energy... ehem! Din ce vad ca se pling unii si altii, Xiaomi Redmi 8 nu e mare fis pe partea de audio output. La alta intrebare ziceai de LG V30 - sa stii ca LG V-series RUP pe partea de audio! Nu zic ca AKG-urile alea de la Galaxy S-uri sunt proaste, pentru ca nu sunt, dar nu se compara cu un setup gindit cum trebuie in cam aceiasi bani. Zi-mi mai bine cam ce muzica asculti de regula si daca e musai sa o asculti de pe telefon. Nu de alta, dar s-ar putea sa iti recomand in banii tai o jucarie de o sa iti pice fata...

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai cam de pe telefon ascult. deci LG v30... Pop și house ascult de regula. ce jucărie? Boxa portabila?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Ei, prostii. Presupun ca vrei sa intelegi ceva din muzica aia, nu vrei galagie. https://www.avstore.ro/playere-portabile/fiio-m5/

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai genul pop nu e gălăgie house in schimb e. Da am văzut produsul. doar că eu vreau la tel sa se audă calitatea sunetului in căști bine... Daca ști vreun model de tel înafara de LG v30 până în 1000 de lei ar fi interesant poate fi și secound nu neapărat nou, nou s scump și nu îmi permit.

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Redmi note 8... Dap ai dreptate cred că orice tip de căști aș cumpăra e de vina telul nu căștile. mă gândesc ce sa iau între s8 și LG v30.s8 îmi place că e amoled și arata fain ăla pe de altă parte e mai bun da nu îmi place cum arata că design

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da fara căști se aude foarte bine și tare cred că e cel mai bun tel pe care l-am avut, deci se aude bine de tot! Da la capitolul earphone e pământ cu flori. 600 de lei am dat pe el sigilat de pe olx

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Pentru mine ambele sunt galagie, dar nu la asta ma refeream. Ma refeream la faptul ca nu percepi muzica aia asa cum e ea de fapt, pierzi foarte multe detalii. In unele cazuri, asta e bine - am ascultat de curiozitate ultimul album Madonna si comparat cu ce scotea in anii 90 e absolut infect ca si sound. Am vreo 35 de ani de cand am inceput sa ascult muzica cu atentie si am trecut prin niste zeci de scule si setupuri analogice si digitale. In primul rind, sunt de evitat dopurile alea nenorocite in-ear. Am ascultat si scule de peste 150 EUR - daca nu folosesti casti in ear cu drivere planare magnetice (care de regula sar lejer de 500 EUR), calitatea e cu mult sub ce poti obtine cu niste casti de pana in 200 de lei over-ear. Uite, acum am Xiaomi Mi Piston Basic si BrainWavz Delta IEM cu cablu, ambele suna cu mult mai bine ca UGREEN HiTune care sunt de-astea wireless in-ears si costa vreo 50 EUR (bine, la noi nu stiu daca le gasesti pe undeva, eu le-am primit direct de la UGREEN imediat dupa lansare, le fac review). De vreo 10 ani folosesc Koss Porta Pro, niste casti legendare care se fabrica din 1984 si inca sunt pe piata (au capatat si o varianta cu controale pentru telefon, wired, si una wireless, dar tot alea originale fara microfon, simple, sunt miezul) - astea la cit costa (vreo 45-50 de dolari, cred) suna CU MULT peste pretul lor. Se apropie de niste AKG-uri cu ANC, wireless, tot over-ear, care costa undeva pe la 1200 RON. Nu mai stiu exact modelul, dar pot sa iti zic cu siguranta ca am avut ocazia sa le ascult si pe alea pe indelete. Ca telefon am Xiaomi Mi A1 care are o amplificare pe casti pe care nici unul dintre modelelele care l-au urmat nu o are (ma refer la cele similare ca pret de la Xiaomi, desigur). HTC-urile vechi mai aveau un output extraordinar calitativ pe jack. Un LG V40 nu gasesti pana in 1000 RON? big grin

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca mă crezi sau nu am avut la un Allview x4 soul niste căști și se auzeau demențial de bine. dar se auzeau la Allview ce avea DTS la alt tel nu se auzeau la fel de calitativ. Allview au căști foarte bune in schimb telurile sunt praf

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Foloseste-l pe speaker sau vorbeste cu casti wired cand ai de vorbit pe-afara. Nici Mi A1-ul meu nu exceleaza la earphone absolut deloc.winking

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da HTC au căști bune și se aud bine gen HTC one M7, M8, etc. Nu am găsit LG V40, doar LG g7 think despre care nu prea știu multe. Văd că ești pioner la acest capitol cunoști multe eu nu prea le am așa cu tehnologia... Mă risc și îmi iau s8... Și la ăla trebuie sa ii fac setările să se audă mai bine? Crede-mă pe cuvânt că eu nu mă pricep sa fac nici măcar o setare optima la un tel eu vreau sa se audă bine de-a gata rolling on the floor

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai de aia vreau sa îl vând laughing și să îmi iau s8 + că ăla e amoled și un fel de 2 k are o densitate mai mare de pixeli...dap știu consuma mai mult da chiar se vede foarte bine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Daca vrei sa asculti muzica si sa il ai ca telefon, ecranul ar trebui sa fie mai putin relevant. Ca mai citesti cate un email sau te mai dai pe FB. aia e alta treaba. Indiferent ca e AMOLED, IPS, sau ce mama naibii uber-tehnologie o mai fi, tot ai o gramada de pixeli pe o diagonala mica >> oboseala foarte mare pentru ochi. Daca ai pus intrebarea serios si chiar vrei sa te bucuri de muzica, oricare ar fi aia, vrei sa iei LG-ul, crede-ma. Designul chiar nu conteaza. Il bagi in buzunar si sta acolo. Si castile de care ziceam eu sunt destul de hidoase - Koss Porta Pro-urile - dar cum am zis, se fabrica si acum dupa mai bine de 35 de ani. De ce oare? happy

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu doar pentru muzica îl folosesc. auzi a tau cate ore tine daca stai continuu pe el? Tipul care vinde LG îl îmi zicea că tine in jur de 6 ore daca sta continuu e ok?

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu știu de ce se fabrică și acum. poate din cauză că există acel cuvânt numit cerere

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Nu ma intereseaza cu ce casti vin, ci cum amplifica. KPP-urile sunt casti de 60 ohm. Conectate de exemplu la ZTE Open C, un span de telefon ieftin (l-am luat pentru ca era cel mai ieftin smartphone cu 3G si aveam nevoie de un telefon 3G... asta acum vreo nspe ani), chiar daca dadeam la maxim sunetul, abia-abia se auzeau. Plus ca se auzeau super-liniar, fara vreo urma de bas, inalte sterse. Aceleasi casti, conectate la un HTC... ceva, model de top, lansat prin 2008-2010 si ala, stateam cu ele pe masa la restaurant si ascultam muzica de la 1.5 metri distanta. Claritate si sunet definit de picai jos. La fel si Mi A1-ul meu, suna incredibil de bine. Nu mai zic de scule gindite fix pentru muzica - SanDisk Sansa e250, Fiio X3 II, ultimul model de walkman cu caseta de la Sony, plus scule digitale conectate la calculator - Sound Blaster X3, Sound BlasterX G6. Daca ai gasit G7 ThinQ in banii tai, NU FI IDIOT - IA-L! Uite si de ce:
https://www.soundstagesimplifi.com/......smartphone
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php? threads/review-and-audio-measurement-of-LG-g7-thinq-smartphone.4468/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Si de ce se cer inca dupa mai bine de trei decenii? Fiindca ofera un raport pret/calitate/performanta incredibil, de aia. Eu le-am plimbat pe ale mele prin toata tara asta, le-am folosit mii de ore, timp in care le-am schimbat buretii de doua ori. In rest, s-a cam invirtit cablul. Nu s-a rupt, nu s-a intrerupt, inca suna de te dau jos, mai ales daca nu stii la ce sa te astepti si le vezi cum arata si bagi un verdict de-ala "eu nu as da nici 30 RON pe astea".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Nu stau de nebun pe telefon. SoT e undeva pe la 4-5 ore, dar asta cam la doua zile. Una e daca te joci, si alta daca stai sa citesti un email, sa vezi un clip pe YT, sa te benoclezi pe Instagram.

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da știu că e foarte bun la capitolul sunet da mă enervează bretonul. cred că o să îl iau că e nou

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Da-l naibii de breton. Era parca o setare sa il anulezi. Pierzi alea doua colturi de ecran, dar nu e mare tragedie.

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

O sa vad mâine dacă iau s8 ul dacă nu voi achiziționa LG ul. nu prea mă impresionează telurile de la LG și se știe că amoled sunt cele mai calitative display-uri problema e sa functioneze bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Esti intoxicat de marketingul Samsung. LG facea flagshipuri waterproof si cu certificare MIL-STD-810G cand Samsung abia daca avea protectie la stropi de apa si pocneau la cel mai mic impact... https://playtech.ro/......evice-uri/

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt, chiar deloc! Drept dovadă că acum am Xiaomi. Pur și simplu îmi place mie s8, s9. eu nu s fan Samsung da la capitolul display bate tot!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

De acord cu tine, au tot primit premii peste premii privind calitatea display-urilor. Buba e ca telefonul nu sta doar in display. In cazul de fata, vrei sunet de calitate. Nu e ca si cum display-ul de la LG ar fi jalnic. Uite:
https://www.notebookcheck.net/LG-G7-ThinQ-Smartphone-Review.308990.0.html
https://www.notebookcheck.net/......438.0.html

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Si mie imi place AMD dar am procesor Intel. A, si video NVIDIA. Daca mi-as face upgrade de platforma la desktop as trece pe AMD nu pentru ca imi place, ci pentru ca ofera mai mult ca Intel in aceeasi bani. La fel si cu telefoanele. Imi plac foarte mult Sony, LG, Motorola, OnePlus, dar urmatorul va fi probabil un Realme sau tot Xiaomi.winking