| Satiny a întrebat:

Ce inseamna android (la telefon)?

7 răspunsuri:
| aly300 a răspuns:

Este un sistem de operare pentru telefoane pe baza de Linux creat de google Funda?

| iulianr a răspuns:

Android este un sistem de operare pentru dispozitivele mobile (telefoane, tablete).

| wforweirdo a răspuns:

E sistemul de operare.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Este un sistem de operare pentru Smartphone-uri (telefoane mobile).

| sebi1dinei a răspuns:

Android este un sistem de operare pentru telefone mobile, tablete si alte gadgeturi in general cu tochscream.

| EdiT a răspuns:

Android este o platformă software și un sistem de operare pentru dispozitive și telefoane mobile bazată pe nucleul Linux, dezvoltată inițial de compania Google, iar mai târziu de consorțiul comercial Open Handset Alliance.[2] Android permite dezvoltatorilor să scrie cod gestionat în limbajul Java, controlând dispozitivul prin intermediul bibliotecilor Java dezvoltate de Google.

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Android e un sistem de operare foarte bun si poate fi mai multe variante 2.3, 4 gingerbread, ice cream sandwitch etc.se intalneste mai mult pe la orice telefon performant sau pe tablete pc. daca telefonul are android inseamna ca e smartphone (ex poti sa te conectezi la net, sa te uiti pe youtube, sa descarci diferite jocuri si aplicatii etc.)