| lulalica a întrebat:

Ce inseamna un telefon android? si care este diferenta dintre android si smartphone?
funda.

Răspuns Câştigător
| KittyKit a răspuns:

Smart = inteligent, phone = telefon
Prin urmare, in traducere libera, un smarphone este un "telefon inteligent", adica un telefon mobil multifunctional conectat la o retea GSM. Caracteristicile difera de la un model la altul, insa exista anumite "trasaturi comune" pentru toate smartphone-urile.
De obicei dispun de o minitastatura, ofera functionalitati de PDA, calendar, agenda, navigare PGS, internet Wi-Fi, etc... Modelele mai noi dispun si de un ecran sensitiv (touchscreen). Cele mai multe dintre ele pot fi folosite si pentru a face fotografii, inregistrari audio si video...
Smartphoneurile folosesc un mini sistem de operare, care permit inclusiv instalarea anumitor aplicatii pe telefon, permitand astfel o functionalitate largita a acestor modele de telefoane. Cele mai des intalnite sisteme de operare pe aceste telefoane mobile inteligente, sunt: Symbian OS, Windows Mobile, iPhone OS, RIM BlackBerry, Familiar Lux, Palm OS, Android, etc... Android este doar un sistem de operare pe care telefonul il are. Funda?

1 răspuns:
| RoByTzU123 a răspuns:

Dupa cate stiu eu nu exista smartphone fara android!