| Andrey550 a întrebat:

Ce părere aveți despre Aptoide? Are viruși?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate are, poate n-are, in orice caz nu e sigur ca Google Play. Bine, ca unii hackeri au bagat malware pe Google Play, iti dai seama ca pe websiteuri fara control aprofundat se poate face asta mult mai usor.

Eu as recomanda F-droid, nu are aplicatii cu plata, dar este sigur, deoarece are doar aplicatii FOSS.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In orice caz, e bine sa ai mai multi antivirusi, recomand Bitdefender, Panda si Sophos, toate sunt gratuite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce? Orice om cu minim de cunostinte stie ca trebuie sa ai doar un antivirus. Daca ai mai multi, sistemul va deveni instabil si vei avea scaderi de performanta drastice. E o analogie simpla : Fiecare antivirus vrea sa detina control suprem asupra sistemului, exact acelasi lucru pe care un virus il si vrea. Asadar, un antivirus va detecta ca virus celalalt antivirus preinstalat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e valabil pe Windows nu e valabil pe Android. Eu de fapt am vreo sase antivirusi pe fiecare dispozitiv Android.

| Bogdan70001 a răspuns:

Aplicatia in sine nu are niciun virus, dar aplicattile pe care tu le iei de la ei de pe site pot avea. Pentru prevenirea aplicatiilor fake sau virusate acestia lasa utilizatorii sa dea un rating, adica ai de ales intre 4 variante (Working, Fake, Virus, Need license), iar pe baza acelor recenzii iti poti da seama daca aplicatia merge sau nu.Practic Aptoide nu verifica aplicatiile inainte de publicare ci lasa utilizatorii sa o faca

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Bogdan70001):

De pe aplicatie*