| AnonymousCLL a întrebat:

Ce se întâmpla daca cineva își face un abonament mobil in străinătate si după nu il mai plătește?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, cel care isi face abonament in strainatate la mobil, inseamna ca are credit bun si i se acorda acel abonament. Il plateste bineinteles ca nu risca sa fie pus pe o lista neagra a rau platnicilor si sa nu ma ia niciodata vreun credit de orice natura.
In strainatate, o asemena lista este folosita de toata tara respectiva si daca cineva te-a pus pe lista ca fiind rau platnic, nu mai iei tu nici un fel de credit, indiferent cat este de mic sau mare, pana nu-l achiti si abia dupaq 6 luni d ela achitarea lui, cel pe care l-ai pagubit, se intoarce si te sterge de pe lista.
Asa ca, nu-ti prea da mana sa joci neserios, ca nu mai ai alta sansa.

| SorinTudor a răspuns:

Este cam dificil pentru ca daca de exemplu tu ai un telefon luat cu acel abonament ti-l blocheaza si trebuie sa umblii prin service-uri sa ti-l deblocheze, daca ai cont la vreo banca din tara respectiva iti pune oprire pe cont

| Staif a răspuns:

Suntem in UE, nu mai suntem izolati. Te vor gasi.

| Aimwork a răspuns:

Iti vine factura aici.
Si daca nu le platesti vei fi dat in judecata/vei avea contul din banca oprit(blocat). e ca la noi doar ca mult mai seriosi ca isi permit sa te dea in judecata.

| Chitic_Andreea_1999 a răspuns:

Cel care nu a platit inseamna ca nu trebuia sa ai incredere in el deoarece vrea sa te ia de prost