| sparky34 a întrebat:

Ce telefon sa aleg? Eu unul m-am oprit la aceste doua modele. Daca stiti altceva mai bun in banii astia va rog sa imi aratati.

http://www.emag.ro/compare/DZ3LLMBBM,D67JD2BBM/

Răspuns Câştigător
| dfeel a răspuns:

P8 da clasa oricarei variante precedente.
Ecran FullHD de 5.2 inch, hardware de exceptie. Daca iti permite bugetul merita.
Dar bateria este tot slaba si va fi o problema daca nu umbli cu incarcatorul dupa tine. Apx. 2700 ma e putin pentru specificatiile astea.

6 răspunsuri:
| dfeel a răspuns:

Sorry dar nu merge linkul. Spune despre ce modele e vorba si ce buget ai.

| dfeel a răspuns:

Interesanta decizie happy
Principalele 2 diferente intre cele 2 sunt displayul si bateria. Sa le luam pe rand:
Display-ul are la ambele aceeasi rezolutie dar la J5 este cu 0.2 inch mai mare. Asta teoretic si doar atat se traduce intr-o densitate a pixelilor ceva mai mica la J5. Neimportanta diferenta as zice.
La J5 displayul este de tip AMOLED ceea ce inseamna un contrast foarte mare si culori foarte vii (chiar suprarealiste as zice) in timp ce la P8 vorbim de un IPS care ofera 8magini mai sterse, contrast mai mic, dar mai aproape de realitate. E chestie de gust pana la urma. Eu prefer IPS.
P8 are protectie Gorilla Glass 3 pentru display si asta poate fi important mai ales daca nu planuiesti sa ii pui sticla temperata.
Bateria la J5 este cu vreo 30-40% mai mare ceea ce, cel putin in teorie ar trebui sa insemne ca la J5 bateria va tine mai bine. Nu uita insa ca durata de viata a bateriei tine si de hardware-ul telefonului si de cat de optimizat este soft-ul. Oricum, l-as da castigator pe J5 la baterie.
La hardware e ceva mai bun J5 si va scoate performante brute ceva mai mari.
La design nu ma bag pentru ca e chestie de gust.
Una peste alta as alege J5 dar strict ca opinie personala. In realitate ele sunt apropiate ca si caracteristici dar pe mine bateria si partea hardware ma conving mai mult la J5.

| sparky34 explică (pentru dfeel):

Multumesc pentru raspuns, dar pana la urma am gasit pe un site la o reducere mare Huawei P8, deci nu cu versiunea lite. Poti sa imi spui si o parere despre el.
https://www.arsis.ro/telefon-huawei-ascend-p8-4g-16gb-black-2801.html

| sparky34 explică (pentru dfeel):

Nu ma deranjea.Nu stau 10 ore pe zi pe el...Multumesc pentru comentarii

| dfeel a răspuns (pentru sparky34):

P8 da clasa oricarei variante precedente.
Ecran FullHD de 5.2 inch, hardware de exceptie. Daca iti permite bugetul merita.
Dar bateria este tot slaba si va fi o problema daca nu umbli cu incarcatorul dupa tine. Apx. 2700 ma e putin pentru specificatiile astea.

| MDumitru63 a răspuns:

Am J5 de peste 1 an si sunt foarte multumit ca display, procesor, viteza de navigare. Ca minus e bateria care ma tine maxim 1 zi, in conditiile in care nu il folosesc foarte mult.
Isi merita acest pret, eu am dat pe el aproape 10 mil.
Referitor la Huawei, in loc de P8 iti recomand http://www.marketzone.ro/huawei-venus-p9-lite-review