| GabryeluL a întrebat:

Cred ca am un virus pe Huawei p9lite: din cand in cand, telefonul intra in aplicatii si iese fara sa ii fac nimic. Se poate rezolva cumva? Am dat odata hard reset din setari si nu a functionat...altceva?

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Da,dar diferenta este ca Allview e3 sign rula o versiunea mai veche de Android, iar in versiunile mai vechi root-ul se putea face chiar din OS prin intermediul aplicatiilor.Asa ca aplicatiile obisnuiau sa faca singure root telefonului dupa care incepeau sa corupta fisere de sistem
Huawei P9 Lite vine cu Android 7.1 care nu mai poate fi root-at din OS, ci va fi nevoie de un Custom ROM flash-uit, metoda de root (cu Magisk sau SuperSU), dupa care zip-ul trebuie flash-uit din TWRP.Si crede-ma nicio aplicatie nu poate sau va putea sa faca tot acest proces

4 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

In primul rand pe un P9 Lite orice virus se duce odata cu un hard reset si in al 2-lea rand nu este o problema de tip software ci hardware.Cred ca ai stricat touch-ul

| 20Hertz a răspuns (pentru Bogdan70001):

Nu chiar orice virus poate fi sters cu hard reset. Am avut un telefon (Allview E3 Sign) pe care am avut la un moment dat un virus care instala tot felul de aplicatii daunatoare. In asa fel s-a instalat virusul incat nici hard resetul nu l-a putut sterge. Cred ca s-a instalat automat ca fiind aplicatie de baza a sistemului modificand fisierele de baza. Solutia a fost sa-l resofterz singur.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru 20Hertz):

Da,dar diferenta este ca Allview e3 sign rula o versiunea mai veche de Android, iar in versiunile mai vechi root-ul se putea face chiar din OS prin intermediul aplicatiilor.Asa ca aplicatiile obisnuiau sa faca singure root telefonului dupa care incepeau sa corupta fisere de sistem
Huawei P9 Lite vine cu Android 7.1 care nu mai poate fi root-at din OS, ci va fi nevoie de un Custom ROM flash-uit, metoda de root (cu Magisk sau SuperSU), dupa care zip-ul trebuie flash-uit din TWRP.Si crede-ma nicio aplicatie nu poate sau va putea sa faca tot acest proces

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este virus. Pur si simplu o problema de software. Reinstalezi alt software. Poti face si manual ( doar daca stii ) sau la service.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu l-ai scapat sau turtit si s-a apasat touchul in spate? Mie mi s-a intamplat ceva similar, decat ca doar a stat aiurea in buzunar si se apasa partea de jos singura.