| Denis2005123 a întrebat:

Cum as putea să îmi "rootez" telefonul și ce efecte are avea?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Negativ ar fi ca pierzi automat garanția. Dacă instalezi de pe pc și ai făcut o greșeală, direct RIP telefon.

| Denis2005123 explică (pentru anonim_4396):

Bine dar ce poate păți telefonul? Se duce placa de baza sau care e faza))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Denis2005123):

Nu se duce placa de baza. Ti s-a răspuns și mai sus : ai acces la mai multe funcții iar dacă știi sa folosești Game Guardian, poți instala hack în jocuri fără a rula Game Guardian într-un spațiu virtual.
După părerea mea, mai bine las-o moartă. Root la telefon este doar pentru cunoscători. Am văzut persoane care și-au șters la propriu android-ul din telefon si apoi o dădeau pe la service pentru a instala din nou android în telefon. Asta pentru ca au vrut root.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubico2022):

Cred ca ai mâncat rahatul câinelui din poza de profil, de ai ajuns sa scrii asemena aberații.

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

La telefoanele mai noi, nu mai poti roota dispozitivul iar daca o faci, risti sa-ti dai "brick" la sistem practic telefonul se transforma intr-o leguma si nu mai poti face nimic cu el. Daca ai un telefon mai vechi, din 2017, 2018, e posibil sa poti executa procedura, cand faci un root ai acces de admin peste tot si poti controla multe chestii, aplicatii, jocuri, hack-uri, dezavantajul este ca te expui foarte mult la virusi, esti de 10 ori mai vulnerabil daca nu esti atent si nu stii ce descarci, in acelasi timp pierzi garantia telefonului, daca iti asumi, gasesti sute de tutoriale pe internet, salut.

| catalingaloiu18 a răspuns:

Procesul depinde de la telefon la telefon. Cauta mai bine pe net pentru modelul tau de telefon, sunt convins ca o sa gasesti. Si ca efecte. ai mai mult control asupra telefonului, e mult mai customizabil si poti instala custom rom-uri.